Фестивалът „Sofia Game Night" (Нощта на игрите) тази година ще се проведе в повече от 50 локации и няма да бъде само в един ден. Голямото събитие е на 4 ноември, но ще има и съпровождащи прояви на други дати. Това каза пред БТА Хелиана Велинова, организатор на инициативата. 
Имаме онлайн събитие на 3 ноември, а в понеделник, 6 ноември, ще има ролева игра, допълни тя. В рамките на инициативата тази година ще се проведат почти 80 събития на над 50 локации в девет града - София, Пловдив, Варна, Русе, Бургас, Сливен, Велико Търново, Враца и Перник. „В някои локации имаме по 3-4 събития за един ден“, обясни организаторката. 
Тази година участват повече читалища, повече музеи, има доста събития за деца, в програмата е включен и театър.
„Отделно си партнираме с Федерацията Спорт за хора със зрителни увреждания, с които правим турнир за незрящи, така че за поредна година успяваме чрез игрите да включим различни групи, които да си взаимодействат“, обяснява Велинова. Тя допълва, че са предвидени много различни кинопрограми, доста повече от предишни години. За първа година се включва и Френският институт, планирани са много конференции.
„Основното събитие на „Sofia Game Night" е изложение на създатели на игри от България. Това са главно независими студиа, които искаме да подкрепим, за да стигнат до своята публика. Ще има и конференция, която да им помогне да се развият в посока предприемачество и изкуствен интелект“, каза още организаторката на събитието.
Това е петото издание на фестивала. В последните години Хелиана Велинова забелязва, че трендовете стават все по-определящи при видеоигрите. „Сега е модерна една игра, започват да работят и да пускат игри в тази посока. След това нещо друго става модерно. Няма един тренд, който да обедини всичко, но определено София стана много по-отворена и много повече места предлагат възможност хората да поиграят“, казва тя. Нейното наблюдение е, че игрите все повече се използват в образованието.
„Ние дори имаме миниконференция, която е насочена към образователни игри“, уточнява тя. Забавленията с игри променят различни структури в мозъка и ни позволяват да помним много по-бързо, отколкото ако просто четем уроци, казва Хелиана Велинова. Според нея това е и начин да се покаже на родителите, че има баланс.
„Имаме събитие, което е насочено към родители на тийнейджъри, на които тепърва им предстои избор накъде искат да се развиват. И ако наистина са много запалени по игрите и искат да превърнат тази страст в професия, ние искаме да помогнем на родителите да подкрепят децата си. За много деца правенето на игри е по-интересно от играта – има и такива“, обясни Хелиана Велинова.
ИГРИТЕ
Виртуална реалност, лего занимания, градски приключения, ролеви игри и много преживявания във виртуалната среда ще бъдат част част от програмата на петото издание на „Sofia Game Night“.  Тази година организаторите предлагат нова игра - „Детективите“. В нея геймърите ще трябва да да разрешат мистерията на Алекс - тайнствено изчезнал младеж. В ескейп стая пък играчите ще трябва да разкрият тайните на имение и да разрешат загадката около изчезването на ексцентричния му собственик - милионера Лорд Леополд. 
Ролевата настолна игра „Dungeons & Dragons“ ще бъде акцент в програмата два дни. Организаторите на  „Sofia Game Night“ я определят като „световен феномен“. През 2024 година тя ще навърши 50 години. Последно време тази игра заживя нов живот в множество онлайн платформи.
„Климатична фреска“ е работилница под формата на игра, създаденa от френския специалист по климата Седрик Ригенбак. С помощта на сертифициран фасилитатор и тесте от 42 карти участниците ще разберат причинно-следствените връзки между човешката дейност и различните елементи на климатичната промяна, обясняват от екипа на „Sofia Games Night“. Те допълват, че играта се базира изцяло на докладите на Междуправителствения панел за климатичните промени (IPCC), които осигуряват научна информация по въпросите, свързани с измененията на климата.
Хубавото и лошото на това да си българин ще бъде разиграно в „Карти срещу българщината“. Това е българска парти игра за възрастни с познатата на милиони хора по целия свят игрова механика от типа „попълни празното поле“.
СЪБИТИЯ
И тази година „Kinematograf“ участва в „Sofia Game Night“. Екипът е подготвил селекция от късометражни филми. Премиера в програмата ще бъде българо-американската продукция „Мигания“ на режисьора и сценарист Мария Бобева. Включени са още филми от Иран, Франция, САЩ и Финландия.
„Game Dev Day“ - първото по рода си хибридно събитие, включващо изложение и конференция за създателите на видео, мобилни, VR и настолни игри, също ще бъде част от петото издание на фестивала „Sofia Games Night“, обявяват организаторите. Те допълват, че „Game Dev Day“ си поставя за цел да предостави сцена за изява, достъп до нова публика, възможност за тестване на игрите, както и полезна информация благодарение на звездния състав от технологични експерти, включени към инициативата.