Министър Юлиян Попов участва в дискусия за следвоенното възстановяване на околната среда в Украйна и в Черноморския регион
Попов проведе двустранни срещи и разговори със своите колеги от Украйна - Руслан Стрилец, на Молдова – Йорданка Йорданов и на Румъния – Мирча Фекет, както и с германския министър Щефи Лемке. По думите му темата е важна за България и изрази готовност страната ни да бъде една от водещите държави в бъдещото възстановяване на Украйна. Според него България, благодарение на непосредствената си близост, традиционно добрите исторически връзки между двете страни, както и на базата на натрупания опит и капацитет, ще може да допринесе за успешното справяне с екологичното бедствие, връхлетяло Украйна, отбелязаха от министерството.
Във форума взеха участие още министърът на екологията и природните ресурси на Украйна Руслан Стрилец, Виргиниюс Синкявичюс - европейски комисар по въпросите на околната среда, океаните и рибарството, както и министрите на околната среда на Германия, Румъния, Молдова и Литва. Сред участниците бе и главният прокурор на Украйна Андрий Костин.
Според Попов нашата страна има значителен принос към процеса по възстановяване на Украйна с ангажиментите си към енергийната ѝ сигурност и сигурността в доставките на храни. Той изтъкна и вече изграденото партньорство между Украйна, Румъния и България в мониторинга и опазването на черноморските води след инцидента с язовира „Нова Каховка“. Попов сподели също опита на МОСВ и други национални институции при справянето с хибридната атака срещу новото българско правителство и българската икономика и туризъм след инцидента в Нова Каховка.
В края на юли, по време на пресконференция във Варна, Попов каза, че темата със замърсяването, предизвикано от взривяването на язовира „Нова Каховка“ е била преекспонирана и се е разпространявала като фалшива новина.