Сайтът за журналистически разследвания „За истината“ публикува материал на русенския си сътрудник Кристиян Юлзари за фирмата, която иска да строи инсталация за изгаряне на медицински отпадъци в Гюргево. Намерението предизвика сериозно напрежение сред гражданите и местната власт в Русе и Гюргево, а българското Министерство на околната среда и водите поиска проектът да мине през обществено обсъждане в Русе. Предлагаме ви разследването на младия русенски журналист. Заглавието е на редакцията.

Точно 3317 метра - толкова е разстоянието между бившия химически завод „Верахим“ на румънския бряг на Дунав и идеалния център на Русе. Днес площадката на затвореното през 1991 г. предприятие пустее, но това е напът да се промени. Новината, че там може да се изгради инсинератор за изгаряне на медицински отпадъци върна на живущите от двете страни на реката кошмара от близкото минало за миризма на сяра (и хлор - б.р.), безсънни нощи и висока смъртност от респираторни заболявания. Оказва се, че зад тази идея стоят две млади, но пък за сметка на това заможни момчета, на 22 и 27 години. Коя е фирмата-инвеститор в инсинератора и пренебрегнати ли са били заплахите за здравето на хората в Русе - „За истината“ потърси отговорите.
Подозрително богати за възрастта си, или кой стои зад „Friendly Waste Romania“
Компанията, която иска да инвестира в изграждането на инсинератор за медицински отпадъци, е основана през 2019 г. с 200 леи капитал (около 450 лева) от двама румънски граждани - Брату Еуген и роденият в Ливан Мохамед Фадел. От самото си създаване дружеството работи на загуба. Само за последната година тя възлиза на 1.9 милиона леи. Към 2022 г. „Frendly Waste Romania“ има общо над 9.4 млн. леи дългове, включително и към държавния бюджет на Румъния. Към днешна дата в дружеството работят едва петима служители, сочат данни от Търговския регистър на Румъния.
През 2016 г. румънското издание „Ziarul Financiar“ пише материал за 22-годишния тогава Мохамед Фадел, който наскоро е построил два 5-етажни блока и 56 апартамента в Букурещ с инвестиция от 4,4 милиона евро. Пред медията мъжът подчертава, че „това не са парите на семейството, а моите“.
„На 18 години създадох своя строителна компания и парите, които получих от нея, инвестирах в проекта Mojo Design Apartments“, допълва той. Справка показва, че въпросната строителна фирма, създадена през 2015 г., има стотици хиляди леи дългове.
Въпроси без отговор
В началото на тази година настъпва промяна в собствеността на „Friendly Waste Romania“.
Брату Еуген прехвърля дяловете си на родения през 2001 г. Неамет-Дана Фадел срещу общо 400 хил. евро, които новият съдружник следва да плати на два транша - 250 хил. в момента на сделката и още 150 хил. при условие, че до 15 април 2023 г. „Friendly Waste Romania“ получи екологично разрешение за изграждане на инсинератора. Това става ясно от справка в Търговския регистър на Румъния. Компанията обаче все още не е получила въпросното разрешително, отговориха от румънското Министерство на екологията след запитване на „За истината“. 
Така излиза, че зад инвеститорския интерес към площадката на бившия химически завод край румънския град Гюргево стоят 22 и 27-годишни момчета, за които липсва информация да имат предишен опит с изгарянето на биологични отпадъци. По този повод писмени въпроси бяха изпратени и до „Frendly Waste Romania“, но до публикуването на текста не беше получен отговор.
Няколко публикации в различни румънски електронни издания от средата на този месец обаче разкриват, че зад проекта за инсинератора стои друг „важен човек“.
В публикациите се твърди, че съпругата на Мохамад Фадел - Оливия Арделан Фадел е завършила Фармацевтичния факултет на Университета по медицина и фармация „Карол Давила“ в Букурещ, след което е получила и магистърска степен от Университета по политически науки и публична администрация в румънската столица. Оливия Фадел е работила за кратко в Националната агенция по лекарствата и медицинските изделия в Румъния, след което става съветник в кабинета на бившия румънски министър на транспорта Разван Куц, твърдят две регионални издания в Гюргево - „Jurnal Giurgiuvean“ и „GiurgiuPeSurse“. Пак според тях в момента Куц е член на горната камера на румънския парламент, а Оливия Фадел е съветник на депутата - социалдемократ Стелиуца-Густица Четеничиу, координатор на парламентарната комисията за разследване на злоупотреби, корупция и петиции.
По следите на едно проспано уведомление
За първи път Министерството на околната среда и водите (МОСВ) на България научава за намерението на „Friendly Waste Romania“. за изграждане на инсинератор през март 2022 г. Тогава Министерството на екологията на Румъния изпраща покана към България да се включи в оценката на въздействието на проекта върху околната среда (ОВОС). Властите у нас са помолени и да изпратят информация в едномесечен срок за потенциални щети върху природата. Нищо от това обаче не се случва.
Копие от писмо, изпратено от румънското екоминистерство до българския му аналог през март 2022 г., с искане за оценка за въздействие вържу околната среда на бъдещ инсенератор в Гюргево. То остава без реакция.
МОСВ не отговаря и на две последващи писма на румънските власти - на 5 май и на 16 май 2022 г. Това става ясно от кореспонденция на румънското Министерство на екологията от 8 август 2023 г. С нея те дават последна възможност на България да се включи в екологичната оценка на проекта и да предостави становище подкрепя или не изграждането на съоръжението. 
Между месеците март и май 2022 г. управлява четворното правителство на Кирил Петков с министър на околната среда и водите Борислав Сандов.
„Писмо от страна на Румъния за този проект категорично не е стигало до моето бюро за резолюция, за да се говори за някакво мое бездействие“, написа Сандов в своя Фейсбук профил. Според него Конвенцията за оценка на въздействието върху околната среда в трансграничен контекст не предвижда конкретен срок по мълчаливо съгласие, който да е бил пропуснат и допълва, че „ако е имало някакво забавяне в отговора от страна на МОСВ, то това не е създало условия да бъде пренебрегнато мнението на България“. 
След последния шанс, даден от румънска страна през август т.г., МОСВ най-сетне реагира и публикува на сайта си инвестиционното намерение на фирмата „Friendly Waste Romania“. Направено е искане България да се включи в процедурата по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), се посочва в прессъобщение на ведомството. Оттам изискват също допълнителна информация, свързана с опазване качеството на въздуха.
Междувременно живущи от двете страни на река Дунав организираха протести и подписки срещу изграждането на инсинератора. Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе също даде отрицателно становище по проектното предложение.
По-рано тази седмица на среща областният управител на Русе Данаил Ковачев и кметът на Община Гюргево Адриан Ангелеску препотвърдиха общата си позиция против изграждането на инсинератора. Според Ангелеску единствената възможност за реализация на проекта е, ако се смени местоположението на обекта, така че той да не застрашава здравето на населението от двете страни на река Дунав.
* Данните от Търговския регистър на Румъния публикуваме със съдействието на нашите партньори от разследващата платформа Context.