РУО-Русе излезе с позиция по позицията на Община Русе за маломерните паралелки
РУО-Русе излезе с позиция по позицията на Община Русе за маломерните паралелки. Ето какво гласи тя:
Позиция на РУО – Русе във връзка с прессъобщение, публикувано на интернет страницата на Община Русе /и от русенски медии/ на 09.10.2023 г., със заглавие „Община Русе спазва действащото законодателство и указанията на Регионалното управление на образованието при формиране на маломерни и слети паралелки“
1. С писмо от 19.07.2023 г. на началника на РУО – Русе (вх. № 30-7800-36/19.07.2023 г. в Община Русе), всички кметове на общини на територията на област Русе са информирани, че искания за формиране на паралелки, с по-малко от 10 ученици, за учебната 2023/2024 година по реда на чл. 69, ал. 1-3 от Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование (Наредбата), следва да се представят в РУО – Русе не по-късно от 04.09.2023 г., тъй като броят на паралелките в училищата се определя в началото на учебната година. Към искането задължително се прилага решение на общинския съвет за осигуряване на допълнително финансиране от първостепенния разпоредител с бюджетни кредити за обезпечаване на учебния процес извън определените по стандарти за съответната дейност.
2. С писмо от 15.09.2023 г. (изх. № 90-04-25/15.09.2023 г.) кметът на Община Русе информира РУО – Русе, че в общината са регистрирани мотивирани искания за формиране на паралелки с по-малко от 10 ученици от директорите на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Николово, ПГДВА „Йосиф Вондрак“ – гр. Русе и ПГСС „Ангел Кънчев“ – гр. Русе. В тази връзка кметът на Община Русе, в качеството си на първостепенен разпоредител с бюджет, отправя мотивирано искане до РУО – Русе за издаване на разрешение за формиране на паралелки в трите училища на основание чл. 69, ал. 1 и ал. 2 от Наредбата. Към писмото е приложено Решение № 1448, прието с Протокол № 51/11.09.2023 г. на Общински съвет (ОбС) – Русе. В изпълнение на чл. 69, ал. 1 от Наредбата, със заповед от началника на РУО – Русе е разрешено формирането и функционирането на паралелките, посочени в писмото на кмета на Община Русе.
3. Възниква въпросът защо мотивираните искания за формиране на паралелки с по-малко от 10 ученици на директорите на ОУ „Отец Паисий“ – с. Тетово, ОУ „Георги Стойков Раковски“ – с. Ново село и ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Семерджиево, депозирани в Община Русе през м. август 2023 г., не са включени в мотивираното искане на кмета на Община Русе. Не става ясно защо общинска администрация прилага различен подход към училищата при формиране на паралелки с по-малко от 10 ученици по реда на чл. 69 от Наредбата.
Това налага извода, че в конкретния случай Община Русе не е спазила действащото законодателство в областта на предучилищното и училищното образование. В следствие на това 8 (осем) паралелки в горепосочените три училища функционират в нарушение на Наредбата.
4. Невярно е и твърдението в прессъобщението на общината от 09.10.2023 г., че всяко предложение до ОбС – Русе се внася от Община Русе след предварително съгласуване с РУО – Русе, включително и предложението за непълни паралелки за сесията на 11 септември 2023 г., тъй като РУО – Русе е териториална администрация към министъра на образованието и науката и в качеството си на такава няма законово задължение да съгласува всяко предложение на кмета на Община Русе до ОбС – Русе.