Доц. д-р Елисавета Вълчева е специалист по образна диагностика и инвазивна рентгенология. Завършва Медицинския университет в София през 1979 година. През 1981 година, след спечелен конкурс, започва работа като асистент в Националната кардиологична болница, където минава всички етапи на професионалното и научното си развитие и защитава доцентура. Има над 100 публикации в наши и международни списания в областта на периферната съдова патология. Към екипа на Лечебни заведения „Медика“ се присъединява през 2015 г., като оглавява Отделението по образна диагностика. Активно работи по методите на емболизация на простата, миома, тумори и метастази в черен дроб.

- Доц. Вълчева, за никого не е тайна, че Лечебни заведения „Медика“ инвестираха много голяма сума през изминалата година във високотехнологична апаратура за образни изследвания. С какво разполагате?
- Лечебни заведения „Медика“ вложиха изключително много средства за закупуване на високотехнологична апаратура за образни изследвания. Разполагаме с ядрено-магнитен резонанс Siemens Magnetom Sola със 70 см отвор на гентрито. Той е оборудван със софтуер на най-високо ниво, в България има само няколко такива апарата. Възможностите му включват дори диагностика на сърце, която е една от висшите технологии. Освен ЯМР, имаме нов високоскоростен 128-срезов компютърен томограф, с който могат да се извършват всички изследвания на човешкото тяло, включително компютърно-томографска коронарография. В „Медика“ разполагаме  и с нов мамограф, последен писък на технологиите и нов рентгенов апарат за конвенционални изследвания. Подчертавам тази нова апаратура, защото тя дава
възможност за висококачествено изобразяване при минимално лъчево натоварване
което е изключително важно. Топ технологиите в образната диагностика са в основата на качественото лечение, тъй като чрез тях се дава подробна и изчерпателна информация относно локацията на патологичния процес, характера му и евентуално след това контрола на резултатите от проведеното лечение.
- Може ли да си назначим сами образно изследване и защо предварителната консултация със специалист е важна? 
- Много често при нас идват пациенти, които сами определят и желаят какво образно изследване да им се направи, особено през летните месеци, когато се връщат от почивка или от чужбина. Това не е правилно! Редно е пациентът да бъде прегледан от специалист и образното изследване да бъде насочено в зависимост от конкретните оплаквания. В такъв случай ние сме затруднени какво трябва да се направи, защото пациентът не винаги е в състояние да обясни конкретната причина, поради която трябва да се извърши изследването, а тя има отношение към протокола и точността на изследването. Много често ни се задава въпросът: „Към кой лекар да се обърнем, след като се изследваме?“. Крайно неправилен подход. Редно е пациентът първо да бъде прегледан от специалист, да се прецени състоянието му и съвместно с рентгенолог да се обсъди патологичната находка, ако има такава.
- Пациенти с какви оплаквания най-често посещават образна диагностика?
- Чрез методите на образната диагностика
могат да се изследват всички органи - бял дроб, стомах и целия гастроинтестинален тракт, бъбреци, жлъчка, панкреас, малък таз и др.
Най-често, когато се появи кашлица при вирусни инфекции и грипни епидемии, първо се изследват белите дробове. Водещо място за изследване на малкия таз има ядрено-магнитният резонанс - при жените за диагностициране на гинекологични заболявания, при мъжете за простата. Именно това е методът, чрез който се открива карцином на простатата при мъжете и на гениталиите при жените в най-ранна фаза.
Другата област, в която ЯМР има определяща роля е при заболяванията на централната и периферна нервна система. Това е диагностичен метод на избор, високоинформативен по отношение на изследване на мозъка, но се препоръчана да се прави след извършена компютърна томография (скенер). Например компютърната томография е тази, която ще покаже при случай на инсулт дали той е исхемичен или хеморагичен и ще определи нужната терапия в първите часове след инцидента. Често пациентите с инсулт не са в състояние да съдействат за направата на ЯМР, тъй като са некомуникативни и неконтактни, но за проследяване в динамиката ЯМР е метод на избор. 
- Кога се използва контрастно вещество и опасно ли е?
- Много често при скенера се налага допълнително усилване на образа, за да може по-качествено да се изобрази и ограничи нормалното и патологичното огнище. В тези случаи инжектираме интравенозно контрастно вещество. Понякога пациентите се страхуват от този метод, което е неоснователно. Единствената причина, поради която може да се наложи да не се направи образно изследване с контраст, е в случаите, когато пациентът има полиалергия, но дори и тогава след консултация със специалист алерголог може предварително да се проведе десинсибилизираща терапия. Тоест, да се намали реакцията към контрастното вещество и да се проведе изследването.
Съвременните контрастни препарати са изключително добри, много рядко се проявяват алергични реакции
така че страхът е неоснователен. Другото условие, при което не е желателно инжектирането на контрастно вещество е при пациенти с нарушена бъбречна функция и пациентът има завишени стойности на креатинин в серума. Тогава се препоръчва да се направи хидратация на организма, чрез вливане на серум венозно, и по този начин се разрежда контрастът и извършването на диагностика с допълнителен контраст става възможно. След самото изследване се продължава с хидратация. При пациенти на хемодиализа не е противопоказно направата на скенер с контрастно усилване. При тях хемодиализата се прави след контрастното изследване. Контрастно усилване на образа се прилага и при ЯМР изследвания. 
- Апаратурата сама по себе си достатъчна ли е и доколко е важно насреща да имаме добре подготвен специалист, който да анализира изследванията?
- Абсолютно задължително и изключително важни са добрата подготовка и квалифицикация на специалистите. Апаратурата сама по себе си не може да ни постави диагнозата. Диагнозата е резултат от анализа на патологичната находка, състоянието на пациента, от предоставената информация и документи от предходни изследвания, от начина, по който е проведено изследването. Самото изследване може да бъде извършено по различни протоколи, да включва различни процеси. Именно поради това предварителната информация от пациента и насочващия специалист е изключително важна.
Нашият екип е отлично подготвен и квалифициран
Екипът ни от професионалисти може да отговори на всички въпроси по отношение на здравето на хората. На ядрено-магнитния резонанс работят двама специалисти с голям опит. Д-р Деливерски е с над 30-годишен опит, особено в областта на онкологията, и д-р Радулова, която работи в Медика повече от 10 години.
- Въпреки че е в основата на лечението, специалистът по образна диагностика като че ли остава скрит от очите на пациента. Достатъчно добре ли е развита тази специалност в България, забелязвате ли младите лекари да искат да специализират „Образна диагностика“?
- Рентгенологът не е скрит от очите на пациента. Той комуникира с него преди всяко изследване, подробно черпим информация относно вида оплаквания, прекарани заболявания, кога са започнали, как протичат, провеждано ли е лечение към настоящия момент и т.н. Винаги се стремим да обсъждаме резултатите не само с пациентите, но и с колегите, които са ги насочили към съответното изследване. В много случаи ние комуникираме директно с колегата за допълнително информация, ако пациентът не ни е дал такава или не е в състояние да ни даде информация, за да можем да направим качествените изследвания.
Проблемът с младите лекари не засяга само областта на образната диагностика. Знаете, че навсякъде във всички области на медицината в момента има недостиг на персонал, както за лекари, така и за лаборанти, медицински сестри. Въпреки това ние сме доволни от факта, че нашият колектив е много млад.
Ние имаме млади амбициозни специалисти, които работят много активно и не спират да се усъвършенстват
- Как успявате да поддържате на ниво знанията си при всички тези нововъведения в технологиите във вашата област?
- Образната диагностика е изключително бързо развиваща се специалност в последните десетилетия. По-възрастните поколения работим с техника, за която не сме учили като студенти. Тогава, когато се обучавах, се появиха първите компютър томографи, нямаше магнитни резонанси. Спомням си, когато бях млад лекар в София, в Медицинска академия имаше един единствен компютърен томограф. Разбира се, изискват се от нас ежедневни усилия, подготовка и самоподготовка, участие в научни форуми, обучителни курсове и онлайн обучения. Образната диагностика се развива с много бързи темпове. Обширна е патологията, изследванията са вече на имуно-хистологично ниво. Това налага, подчертавам, ежедневна информираност и следене на новостите в съответната област на медицината и тясна специализация в образната диагностика, както в други специалности.
- Коя е най-голямата трудност, която изпитвате по време на работата си?
- Особено
неприятен е натискът от страна на пациентите за моментално получаване на резултатите от сложно изследване
като компютърна томография, ЯМР или дори конвенционална рентгенография. Всеки анализ на образно изследване изисква внимание, концентрация, осмисляне.
Комуникацията с пациентите е много важна, както и предоставянето на информация, прегледът на документация от предходни изследвания особено при стадиране и проследяване на оперативни интервенции и онкологични заболявания. 
- Изследванията платени ли са, или има възможност за направление?
- Компютърната томография, конвенционалните изследвания, мамографията, ядрено-магнитният резонанс се извършват с направление. Има известно ограничение в броя на направления, които се отпускат от Здравната каса, особено по отношение на ядрено-магнитния резонанс, поради което се налага пациентите сами да си заплатят това изследване.

Мартин ГЕОРГИЕВ