118 лични лекари се грижат средно за по 1607 пациенти в Русе и областта
Личните лекари в Русе и областта са 118 и на всеки се падат средно по 1607 пациенти. По-добро е покритието при зъболекарите, които са 204. Това стана ясно при обсъждането на предложението за нова здравна карта, водено от областния управител Данаил Ковачев и зам.-директора на Регионалната здравна инспекция /РЗИ/ д-р Искра Генева.
Специалистите по здравни грижи в извънболничната помощ са 104 - 18 фелдшери, 73 са медицинските сестри, 11 акушерки и двама клиничните лаборанти. Сред положителните тенденции е, че няма населени места в региона, които да не се обслужват от медицински специалисти. Тревожното е, че общопрактикуващите лекари застаряват и намаляват. Същата е тенденцията и при специалистите по здравни грижи.
Броят на болничните леглата в областта е 1690. Според направен анализ има необходимост от тяхното увеличаване с още две за интензивни грижи, които се предвижда да бъдат в Университетска болница „Медика-Русе“. Хирургичните легла са 448 и броят им надвишава позволения от Министерството на здравеопазването. Според Ковачев обаче хирургичните легла не трябва да бъдат намалявани, тъй като опасността от пътно-транспортен травматизъм в региона е много голяма, а също така в Русе се лекуват и много пациенти от съседни области. Това се потвърждава от статистиката - един от петима или 22% от преминалите през болниците в Русенско са от областите Разград, Силистра, Търговище, Шумен и Велико Търново.
В областта е разкрит пълен спектър на клиники, отделения и структури от всички хирургични специалности, включително лицево-челюстна хирургия и кардиохирургия. Подобни отделения има само в още няколко болници в национален мащаб.
В структурите по съдова хирургия в двете университетски болници „Канев“ и „Медика-Русе“ се развива високотехнологична инвазивна ангиология, която е в голям процент спешна. В лечебните заведения за болнична помощ в област Русе и специално в хирургичните отделения работят не малко лекари с научни звания и академични титли, притежаващи сертификати и удостоверения от обучения в страната и чужбина за извършване на високоспециализирани и инвазивни дейности, както и професионално квалифицирани и добре обучени специалисти по здравни грижи. Този наличен кадрови ресурс позволява на лечебните заведения за болнична помощ от областта да привличат и да бъдат предпочитани от пациенти от други области на страната.
Преминаването на границата при Дунав мост е при много голям автомобилен трафик, което повишава вероятността от пътнотранспортни произшествия. Не са изключени и непредвидени бедствени ситуации в близките румънски градове Гюргево и Букурещ, с които Русе има и договори за медицинска взаимопомощ. За съжаление пътната отсечката между Русе и Бяла е в челните редици в страната по брой катастрофи. Всичко това налага поддържане на резерв от налични свободни легла по всички специалности за пациенти, потърсили спешна медицинска помощ, както и за болни, включени в листа на чакащите за предстоящи интервенции, заключават специалистите. Освен това област Русе се нарежда и в челните позиции на страната по брой преминали болни през лечебните заведения. Регионът се нарежда веднага след София, Пловдив, Варна, Бургас и Плевен.