С плакати и скандирания „Победа“ работниците от „Топлофикация Русе“ и вчера излязоха на протест срещу териториалните планове за справедлив преход. Енергетиците заявиха, че очакват резултатите от течащата вчера среща в парламента между протестиращите и парламентарните групи, като се надяват на добри новини. От това ще зависи дали ще продължат с протестите.
Освен че подкрепят колегите си от най-засегнатите райони - Перник, Стара Загора и Кюстендил, работещите в „Топлофикация Русе“ настояват Русе също да бъде включен в териториалните планове, тъй като там ТЕЦ-Русе отсъства. Не са предвидени и пари по плановете за преминаване към чиста енергия. Ако не се промени нещо, алтернативата е една - през 2026 г. 20 000 абонати на „Топлофикация Русе“ да останат без парно и топла вода, заявиха протестиращите.
„Ние се мъчим със собствени средства да направим нещо - три когенератора имаме, искаме да ги пуснем в експлоатация, но това не е достатъчна мощност да покрие нуждите на града. 80 процента от централата работи на въглища. За да преминем от въглища към чиста енергия, трябва наистина плавен преход и по-голям срок“, коментираха още енергетиците. Реално с петте когенератора биха се обслужвали едва 15 % от абонатите. За да се спрат въглищата и да продължи осигуряването на топлото за русенци, трябва да се закупи газова турбина за 100 млн.лв., но териториалните планове не включват Русе и средства за това не са заложени.
Изпълнителният директор на „Топлофикация Русе“ инж.Севдалин Желев изрази разочарованието си, че местната власт и депутатите до момента не са проявили интерес и не са реагирали на опасността Русе да остане без парно през 2026 г.