Плевенската болница "Сърце и Мозък" започва кампания за безплатни кардиологични прегледи при пациентки с рак на гърдата с цел превенция на клинична и субклинична проява на кардиотоксичност. Инициативата е посветена на Световния месец за борба с рака на гърдата - октомври и се организира от Клиниката по кардиология с ръководител проф. Яна Симова, с подкрепата на Клиниката по медицинска онкология с ръководител доц. Наталия Чилингирова, съобщават от лечебното заведение.
Кампанията ще продължи през целия октомври. Необходимо е единствено предварително записване на час на тел.: 064 678 400. Желателно е пациентите да носят медицинска документация и актуални изследвания, ако разполагат с такива.
Прегледите ще се извършват от екипа по кардиоонкология - д-р Мартина Самарджиева, д-р Вероника Петрушева и д-р Мартин Сираков. Те ще приемат пациентки всеки понеделник от 16:00 до 18:00 часа и във вторник, сряда и четвъртък от 08:00 до 10:00 ч.
"Проявите на кардиотоксичност са сред най-често срещаните странични ефекти на противотуморната терапия, прилагана за лечение на пациентите с рак на гърдата. Кардиотоксичността може да се прояви под различни форми - сърдечна недостатъчност, ритъмно-проводни нарушения, кардиомиопатиии, исхемична болест на сърцето, тромбоза на артерии и вени", обяснява д-р Самарджиева. 
На база на получените резултати от прегледа ще бъде изготвена прогноза за очаквани прояви на кардиотоксичност при всеки пациент и индивидуален план за проследяването му от кардиолог. Целта е да се предотврати увреждане на сърцето от противотуморната терапия в хода на лечението, за да могат пациентите успешно да проведат целия курс на лечение за рак на гърдата, отбелязват от здравното заведение.
Инициативата на болница "Сърце и Мозък" за безплатни кардиологични прегледи при пациентки с рак на гърдата е с цел да привлече вниманието на жените към собственото им здраве и отново да напомни колко важни са профилактичните прегледи.
Преди година Европейската комисия препоръча началото на скрининговите изследвания за рак на гърдата да бъде от 45-годишна възраст.
Всяка година в България 420 жени под 45-годишна възраст се диагностицират с рак на гърдата, каза в интервю за БТА през март хирургът д-р Мариела Василева, член на Управителния съвет на Българското дружество за борба с рака на гърдата.