Науката се обединява с изкуството в астрофотографската изложба, която днес бе открита официално в артсалона на радио „Варна". Снимките на далечни и „близки“ мъглявини, галактики и звездни купове, са дело на Никола Антонов и Тихомир Тодоров. Основен организатор на изложбата „Из тайните на Космоса“ е Варненският свободен университет, с финансовата подкрепа на общината и със съдействието на Института за физико-математически изследвания.
Тайната на астрофотографите не е в техниката, а в ученето, разказа Никола Антонов. Той сподели, че колегите му нямат нужда от големи телескопи. Достатъчно им е да разполагат с такива, както и  със специализирани камери.
На един обект се правят стотици, хиляди снимки, които след това се обработват, допълни Антонов. Според него най-добрите кадри стават, когато нощта е ясна и по възможност безлунна. Това е и причината понякога астрофотографите да успяват да направят по 1-2 снимки на година, допълни експертът. За себе си той разказа, че снима най-вече в едно село край Перник, както и от Рожен.
Много голям е шансът обектът, който са снимали астрофотографите, отдавна да го няма или да се е променил, разказа още Николов. И допълни, че според него по-голямо любопитство към този тип снимки проявяват по-възрастните. По-младата публика по-трудно осъзнава колко изумително е това, което показва астрофотографията, обобщи Николов.