Излъчване на живо на откритите заседания на общинския съвет и на неговите комисии, както и създаване на публичен регистър на питанията на общинските съветници към кмета на общината и съответните отговори, предвиждат приетите на първо четене промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация, внесени от Йордан Иванов от „Продължаваме промяната-Демократична България“ ( ПП-ДБ) и група народни представители. Целта е да се създаде прозрачност в работата на общинските съвети.  „За“ бяха 123 депутати, без против и 24 - „въздържал се“.
С проекта се предлага предварително да бъде оповестяван дневният ред за работата на общинския съвет на интернет страницата на съответната община, както и публичност на протоколите от заседанията на общинските съвети. Законопроектът предвижда решенията на общинските съвети, които се вземат на открито заседание, да се приемат с поименно гласуване, което да бъде отразявано в протоколите от заседанията.
В хода на дебата от „БСП за България“ и ДПС поставиха под съмнение, че общините, най-вече по-малките, ще могат да осигурят необходимите средства за закупуване на системи за живо излъчване, 
Вижте от 265 общини колко могат да си позволят да закупят системи за електронно излъчване на заседанията на общинските съвети, препоръча Борислав Гуцанов от БСП.  Да заложим в бюджета на държавата да бъдат заделени необходимите средства, а не да „хвърлим“ промените на общините и те да се оправят както могат, предложи той. Колегата му Манол Генов заяви, че неговата парламентарна група ще се въздържи на първо четене, но чакат разумни предложения между двете гласувания. Как ще задължим малките общини да си закупят система за електронно гласуване, попита депутатът, но подчерта, че социалистическата партия е "за" философията на предлагания законопроект, но има сериозни забележки по реализацията на законодателните промени. 
Йордан Иванов му отговори, че няма да има финансово натоварване, ако дадена сесия се излъчва на живо. За регистъра на питанията обясни, че по този начин хората ще видят дали кметът отговаря или не на питанията на общинските съветници. Не искате тези промени, защото не искате прозрачност във вашите общини, обърна се той към БСП.
Според Танер Али от ДПС трябва да се изчистят няколко детайли, но като цяло те са за прозрачност в общините. Това, което се предлага обаче няма да допринесе за такава прозрачност, която ни се иска като граждани, смята той. По думите му повече от 175 общини, които са по-малки, няма да има възможност да финансират системи за онлайн излъчвания на заседанията на общинските съвети. Ако оттеглите това предложение между първо и второ четене , ще подкрепим законопроекта, но на първо ще се въздържим, добави Али. На общините трябва да бъдат дадени срокове за такива инвестиции, в някои няма интернет връзки дори, аргументира се той. 
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов определи като "добри" предлаганите промени, защото, прозрачност трябва да има. Според него аргументите, че системата ще струва много пари, са несъстоятелни. Интересно единомислие виждам между ДПС и БСП, това е показателно кой има интерес от въвеждане на прозрачността в държавата, отбеляза  Костадинов. Той обърна внимание на ДПС, че именно в общините, управлявани от тях, хората са без интернет. Колегата му Никола Димитров  посочи, че софтуерът може да бъде изготвен от Министерството на електронното управление, а общините може да закупят само таблети и нещата да се случат много бързо.
Младен Шишков декларира, че от ГЕРБ-СДС ще подкрепят законопроекта.
Има няколко неща, които се повдигат в този законопроект, коментира Настимир Ананиев от ПП-ДБ. За публичната длъжност, каквато са кметът и общинските съветници, ключовата дума е „публичност“, обясни той. Сега гражданите, които са гласували за тях, няма как да разберат какво точно се е случило, дали изпълняват дадените обещания, защити той нуждата от предлаганите изменения. Не смятам, че ако се направи за цялата държава, ще струва много, има достатъчно инструменти за това, подчерта депутатът. Според колегата му Васил Пандов е важно да се уточни кой ще контролира по-добре изпълнението на тези задължения на общинските съвети.