УНСС е трамплин за таланти и в него са завършили десет министър-председатели и над 150 министри, каза ректорът проф. Димитър Димитров
В УНСС първите си крачки в знанието са направили стотици именити наши сънародници, формирали елита на нацията. Сред които десет министър-председатели, над 150 министри, различни ръководители на институции в България, както и изпълнителният директор на Международния валутен фонд доц. д-р Кристалина Георгиева. Тя е завършила УНСС и е работила в него, и е "Доктор хонорис кауза" на нашия университет, каза проф. Димитров.
Искам да поздравя първокурсниците в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) за техния избор, защото УНСС има една изключително висока реализация на своите студенти - 98 процента от тях започват работа. Студентите, завършили професионалното направление "Икономика" през последните пет години, започват с най-висока заплата в сравнение с другите университети - над 2100 лева. А за някои специалности заплатата достига до 4500 лева, каза по-рано днес в словото си министърът на образованието и науката Галин Цоков на тържественото откриване на новата академична 2023/2024 учебна година в зала "Максима" на УНСС.
"През тази година отчитаме рекорден брой кандидат-студенти и по-висок бал за прием. Можем да се похвалим с успешно проведена кандидатстудентска кампания и с много над очакваното новоприети студенти - в държавна поръчка и в платено обучение. За УНСС това е чест, но тя не идва даром. Този успех се дължи на факта, че имаме високи изисквания и непрекъснато надграждаме постигнатото, и постоянно сме в процес на трансформация", заяви в словото си ректорът.
Той отбеляза, че УНСС е част от елитната университетска мрежа ENGAGE.EU - алианс, и чрез нея, вие скъпи първокурсници, с гордост може да казвате, че сте учили в девет водещи бизнес университета по време на вашето следване. Крайната цел на консорциума е създаването на единен Европейски бизнес университет и УНСС е част от този алианс. Също по различни програми - "Еразъм", и по други, УНСС има възможност за стажове и мобилност с над 100 чуждестранни университета в Европа, съобщи проф. Димитър Димитров.
Ректорът отбеляза, че са създадени съвместни бизнес академии с водещи компании от бизнеса, като се предлагат възможности за стажове и за кариерно развитие на студентите от УНСС.
Вече откриваме и нашия фотоволтаичен парк, който е един от най-големите в сферата на образованието, изобщо. Скоро ще завърши и ремонтът на нашата университетска библиотека, каза ректорът. Проф. Димитров говори и за възможностите за дигиталиция, предлагани на студентите, сред които е електронната студентска книжка. Ремонтират се и общежитията ни, добави ректорът.
Той благодари и на преподавателите, и на служителите в УНСС, като съобщи, че заплатите им ще бъдат увеличени.
С.ед тържественото откриване на новата учебна година ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров и министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков поднесоха венци на паметника на проф. Стефан Бобчев - основател и първи ректор на Университета за национално и световно стопанство.