„Истина и справедливост“ - юбилейна изложба разкрива философията на Зюхтю Калит
Творбите показват всички етапи от развитието ми, човекът на изкуството трябва да има социално мислене и присъствие във времето, в което живее, казва скулпторът
„Satyagraha“ - така е нарекъл юбилейната си изложба в Художествената галерия известният русенски скулптор Зюхтю Калит. Откриването е днес от 18 часа. На 6 август той навърши 70 години и отбелязва кръглата си годишнина с подарък към публиката - както го направи и преди 10 години.
Думата „satyagraha“ е на санскрит, в превод означава истина и справедливост.
„Това е философията на Махатма Ганди, създателят на теорията на пацифизма - противопоставяне с мирни средства срещу насилието. Това е моят отговор срещу всички случаи на насилие, като се започне от улицата и се стигне до действията на имперските държави, които и днес се опитват със сила да налагат волята си и да печелят територии. Да не говорим за примери, има такъв на няколкостотин километра от нас“, каза Зюхтю Калит ден преди откриването на изложбата.
На централно място в Голямата изложбена зала на „Борисова“ 39 в нея е точно фигурата на Махатма Ганди със скръстени ръце и сякаш се чува универсалният му поздрав „Намасте“ - поклон на теб.
„Това е малкият човек, който с мирни средства успява да прогони англичаните от Индия - гениален идеолог и вечен родолюбец“, казва авторът.
Експозицията съдържа 70 пластики и е определена от негов колега като гора от камъни. А горите, както е известно, са живи и красиви.
„Творбите показват всички етапи от развитието ми. Работя с различни видове камък - вулканични, кремък, червен и черен гранит, диурит, риолит, андезит, мрамор - той е най-мек. Аранжирал съм работите и цветово. По-лиричните са от мрамор, в по-твърдите камъни търся знаци“, обяснява Зюхтю Калит.
Наред с това той излага и 56 портрета с маслени бои, рисувани по английска антология на 100-те най-велики личности на всички времена. Сред тях обаче има и българи - Христо Ботев, Пейо Яворов, Петър Дънов, Владимир Димитров-Майстора.
„Изложбата е едно цяло и показва моите ценности, култура и философия. Човекът на изкуството трябва да има социално мислене и присъствие във времето, в което живее“, обобщава възгледите си Зюхтю Калит.