Собственикът на „Зита“: Фарисеите в БАН звучно ми излющяха* поредния назидателно-възпитателен шамар
С гневен пост срещу „номенклатурчиците“ по неговото определение в БАН изригна собственикът и управител на „Зита Русе Карбохим“ Станислав Джамбазов и заяви, че са му ударили поредния звучен шамар. Горчивият си разказ той е публикувал на интернет страницата на фирмата. Там служителите в академията са наречени „фарисеи“ заради лицемерната им политика, тъй като говорят едно, а вършат съвсем друго.
В началото на 2023 година БАН отправи покана към малки, средни и големи предприятия да направят предложения за провеждане на изследвания, свързани с иновативни проекти, които да се проведат в научните звена на БАН. Част от поканата звучи така: „Основен проблем, свързан с иновационната дейност на БАН, е недостатъчната обвързаност на разработените иновации с нуждите на бизнеса“, разказва Джамбазов.
Собственикът на „Зита“ е обнадежден, тъй като най-после получава възможност да изпита и евентуално да усъвършенства действието и работата на свой иновативен продукт, с който се занимава от няколко години. За такава развойна дейност се изисква скъпа съвременна апаратура и специалисти, с които повечето малките и средни предприятия не разполагат. А БАН включва над 40 института и научни звена в които работят усърдно множество научни работници в различни области, с някои от които през годините „Зита“ е работила и продължава да работи ползотворно.
Така че Джамбазов хукнал към Варна, където се намира Центърът по хидро- и аеродинамика (звено от Института по металознание, съоръжения и технологии към БАН).
Там работят страхотни специалисти - учени с голям опит и знания, твърди управителят на „Зита“. И тъй като с умни и разбрани хора лесно се работи, а те разполагат с голяма научно-изследователска база, напълно достатъчна за провеждане на изследванията, които го интересуват, предложението към БАН, свързано с разпространената покана, е изготвено бързо. На 27 февруари 2023 година то е изпратено на посочения електронен адрес на БАН. Почти веднага е получен отговор от главния научен секретар, с което благодари за предложението и съобщава, че постъпилите идеи ще бъдат разгледани, обобщени и обсъдени, за което те (БАН) имат грижата да информират. Оттогава до ден днешен обаче няма никакъв отговор. Няколко пъти Джамбазов моли за информация и главния научен секретар, и председателя на БАН, но отговор няма - пълно мълчание. Обратни разписки на писмата му обаче се получават, което означаваше, че все някой ги чете. Но не отговаря.
„Така за пореден път държавните номенклатурчици безмълвно, но пък звучно ми излющяха* поредния назидателно-възпитателен шамар. А въпросният научен елит ще си получи и другия; по-другия и т.н. месец трудовото възнаграждение, заедно с внесената пенсионна вноска и пак ще лапа на поредната държавна софра с научна насоченост, платена от смешниците данъкоплатци (демек ние и такива като нас) - български производители мъчещи се като грешни дяволи да правят развойна дейност.
Предложенията са направени от амсалаците, височайшите особи от БАН великодушно са демонстрирали заинтересованост към простолюдието (разбирайте малкия и среден бизнес), погъделичкали са лицемерното си филантропско его, сигурно са организирали някой и друго PR събитие с присъствието на медии и... край!
И сега, ако някой умник ме попита откъде накъде и защо някой да ми е длъжен, ще кажа: Тези институти, тези научно-технически бази, тези лаборатории и скъпа изследователска техника, тези заплати, премии и бонуси на научни работници са платени и се плащат от нас! А което е закупено по някоя и друга европейска програма, пак тази пари са отпуснати защото България е член на ЕС и си плаща членския внос, който също излиза от нашия скъсан бедняшки джоб“, казва Джамбазов.
* Това е изпозваната от Станислав Джамбазов дума.