Министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков ще посети в четвъртък пристанищен терминал „Росенец“, за да се запознае на място с процеса по предаване на терминала за управление от държавата. Това съобщиха от пресцентъра на министерството. 
Министърът ще е на терминала в 12:30 часа. 
БТА припомня, че вчера Съветът по сигурността към Министерския съвет обсъди потенциалните ефекти при предсрочно прекратяване на дерогацията за внос на руски петрол и петролни продукти за преработка в „Лукойл Нефтохим Бургас“. В средата на 2022 г. Европейската комисия разреши на България изключение от европейското петролно ембарго за Русия, което важи до края на 2024 г. Преди лятната ваканция на парламента ГЕРБ-СДС, "Продължаваме Промяната - Демократична България" и ДПС внесоха предложение за неговото предсрочно прекратяване.
От Министерството на транспорта и съобщенията увериха, че вече е започнала и процедурата по прехвърляне на пристанищния терминал “Росенец” към държавата. В ход са разговори между Държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура“ и „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД по процедурата за прехвърляне на оперативния контрол върху пристанищния терминал „Росенец“ към държавата. Изпълнителната агенция „Морска администрация“ е издала заповед за заличаване на „Лукойл Нефтохим Бургас“ от Регистъра на пристанищните оператори. В същия регистър предстои да бъде вписана „Пристанищна инфраструктура“, която ще извършва пристанищните услуги на терминала, посочиха от министерството. 
На 11 август правителството неприсъствено прие решение да уведоми „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД за прекратяването на Договора за предоставяне на концесия върху пристанищен терминал „Росенец“, част от пристанище за обществен транспорт с национално значение Бургас. Концесионният договор беше прекратен с приетото от Народното събрание изменение на §2, ал. 1 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. 
На 4 август президентът Румен Радев сезира Конституционния съд заради решението на Народното събрание от 21 юли за прекратяване на концесионния договор.