Регионална библиотека  „Проф. Беньо Цонев“ в Ловеч спечели проект за популяризиране на самолетната фабрика в града, съобщават от общинската администрация.
Проектът е финансиран от Министерството на културата и е на стойност 9620 лева. Включва издаване на библиография „Държавна самолетна фабрика в Ловеч (1939 – 1954 г.),  изложба на същата тема, участия в краеведски срещи на Обединение „Мизия”, посещение на новата модерна  бургаска библиотека, оказване на методическа помощ на читалищни библиотеки в регион Ловеч.
БТА припомня, че през 1939 година с указ на цар Борис III започва проектиране на фабрика за самолети. Държавната самолетна фабрика в Ловеч е изградена по замисъла на Въздушните войски. "В началото на съществуването на фабриката са се ремонтирали първо самолети. Това е било в периода на Втората световна война. След това е имало и производство на самолети, като първите конструкции, които са били разработвани тук, са били разработки на български конструктори", разказа преди година в интервю за БТА Дарина Тодорова, изпълнителен директор на "Балконвело". Ганчо Ганев, завеждащ отдел "Нова и най-нова история" в РИМ- Ловеч, добави, че заводът е построен от полски инженери и първите самолети, които са се строяли в държавната самолетна фабрика, са "ДАР-9". Освен тях, в нея са се правили и "AVIA-135", които имат участие и в бойни действия". "Самолетната фабрика започва своето възраждане, когато започва производството на самолет "ЛАЗ-7" , като с такива машини е била въоръжена българската армия. Тъй като този самолет е имал проблем с мотора, се заменя с "ЛАЗ-7 М" или "ЗАК-1", който е не само нов прототип, но и изцяло нов самолет", разказа още Ганчо Ганев.
Социалистическа власт обаче спира самолетостроенето през 1954 година и заводът започва производство на селскостопански машини.