Ако има замърсяването на водата в Черно море, то този проблем по никакъв начин не е свързан с Украйна и взривяването на язовира „Нова Каховка“. Това каза в интервю за Българската национална телевизия министърът на околната среда и водите Юлиян Попов. 
Проблемите са си наши, ние трябва да ги решаваме. Те са с разпределена отговорност между граждани, общини, различни министерства и институции, добави той.
Министърът коментира резултатите от проверка на Асоциация „Активни потребители“ и учени от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, извършена на 11 плажа по българското Черноморие. „Дизайнът на изследването включва стандартен тест за санитарна микробиологична оценка, използван и от местните здравни власти. Определя се Escherichia coli по методология, аналогична на препоръчаната в Наредба 5/2008“, посочват на своя уеб сайт от „Активни потребители“. От там уточняват, че плажовете и конкретните географски координати за пробовземане на морска вода, са унифицирани с тези на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Бургас. „Подборът на плажовете, включени в изследването, е на база оценка на риска, избрани са тези с най-висока опасност от замърсяване“, допълват от асоциацията. Проверката е установила, че водите на само четири плажа от 11 отговарят на количествения критерий за съдържание на Escherichia coli.
Според министър Попов това изследване се отнася до здравен, а не до екологичен проблем. По думите му обаче проучването не дава пълна картина за състоянието на морската вода и чистотата на плажовете. Той добави, че следващата седмица ще бъдат представени по-детайлни проучвания. 
Замърсявания има, но за да имаме ясна и балансирана картина, трябва да видим едно дългосрочно проучване на здравното, бактериално състояние, добави Попов. 
Замърсяването на Черно море по-скоро нараства, отколкото да се свива, коментира още министърът.