В началото на февруари 1904 г.  започва Руско-японската война за господство над Манджурия и Корея и продължава до 5 септември 1905 г. Войната завършва с поражение за Русия. Подписан е Портсмутският договор, с който Русия губи Южен Сахалин, Япония установява протекторат над Корея.
БТА съобщава:
Портсмут, 17 август 1905 г. Мирът между Русия и Япония е окончателно сключен.Барон Комура съобщи на г-н Вите, че е получил формални инструкции от Токио относно новите отстъпки, вследствие на което се дойде до съгласие да не се чака заседанието, което беше определено за сряда. И така пълномощниците се събраха тая заран. Преди да узнае новите предложения на барон Комура, г-н Вите направи една принципна декларация, че Русия отказва окончателно да приеме по-раншните японски предложения, даже и под нова форма, като прибави, че това е последната дума на Русия. Япония се отказва от точките относно обезщетението, намалението на руските морски сили и предаването на руските параходи, които са задържани в неутрални пристанища. От друга страна, Русия приема отстъпването на южната част на остров Сахалин и ще плати освен това 15 милиона лири стерлинги за поддържането на 80-те хиляди души руски пленници. Новината за сключването на мира направи силно впечатление в Портсмут. Голяма радост владее навсякъде. На излизане от заседанието се направи на руските и японските пълномощници сърдечна овация. Г-н Вите, заобиколен от хора и твърде развълнуван, каза че преди да отиде на тазсутрешното  заседание, той не е подозирал, че то ще има такъв щастлив изход. Има слух, че договорът за мира ще съдържа една тайна клауза. След това пълномощниците се събраха подир обед, за да разискват въпроса за примирието. 
***
Порстмут, 23 август 1905 г. Днес на три  часа след пладне ще се подпише договорът. Последният съдържа един допълнителен член върху изпразването на Манджурия от двете армии, което ще трябва да се извърши в един срок от 18 месеца, като се започне от войските на първата линия. 
От началото на конфликта БТА информира за развитието на конфликта:
БТА съобщава: 
Петербург 27 януари 1904 г. Една телеграма от адмирал Алексеев от 9 февруари н. ст. казва: Японска ескадра, състояща се от 15 броненосци и крайцери, днес почна да бомбардира Порт Артур. Крепостта отговори на огъня, а ескадрата излезе из пристанището, за да участва в битката. След едночасово бомбардиране японската флота прекрати огъня и отпътува към юг. Руските загуби са: двама офицери и 54 войници ранени, 9 войници убити, броненосецът „Полтава“ и крайцерите „Дияна“ „Асколд“ и „Новик“ – повредени. Повредите на крепостта са незначителни.
***
Лондон, 28 януари 1904 г. Ройтер научи от Токио, че вчера в Шемулпо е станала една битка, която е траяла от 2 часа сутринта до 3 часа след пладне. Японците победили. От двата руски военни параходи, които вярват да са „Кореец“ и „Варяг“, „Кореец“ бил потънал, а „Варяг“ подпален и докаран в бездействие. Част от екипажа, който излязъл на брега е заробен от японците. Японските параходи са леко повредени.