Експерти разясниха в Пловдив подхода "интегрирани териториални инвестиции" при кандидатстване през новия програмен период
На тази среща е мястото, където да се създадат потенциални партньорства и да се набележат идеи и концепции, които ще доведат до развитието на региона и решаването на проблеми в него, каза заместник областният управител на Пловдив Димитър Добрев. По думите му важна цел на ИТИ е да се решават обществени проблеми, свързани с повишаването на стандарта на живот в населените места. Целта на ИТИ е чрез сътрудничество и партньорство да се изберат проекти за териториално развитие, които ще финансират най-важните дейности за региона. Той посочи, че Областната администрация ще подкрепя и съдейства на проекти, които имат ползотворно въздействие за състоянието на областта и региона, допълни Добрев.
През първия програмен период - 2007-2014 година, се учехме, създавахме капацитет и европейските фондове започнаха да променят живота в градовете и да повишават капацитета на бизнеса, през втория – затвърждавахме наученото, а сега с налагането на ИТИ виждаме предизвикателства, свързани с това да се правят устойчиви партньорства. Това коментира зам.-кметът на община Пловдив с ресор „Култура, археология и туризъм“ Пламен Панов. Той посочи, че общинската администрация е приела план за ИТИ още през 2021 година.
Средствата, предвидени за Южен централен регион по програмите "Развитие на регионите", "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация", "Конкурентоспособност и иновации в предприятията", "Образование", "Околна среда" и "Развитие на човешките ресурси", са в размер на около 260 млн. лева. В момента сме в първата фаза, при която се извършва подбор на концепции за ИТИ, посочи Нели Караджова, управител на ОИЦ - Пловдив. Кандидатстването с концепции за ИТИ се извършва в платформата ИСУН 2020 до 27 септември тази година. Караджова уточни, че процедурата е лесна, с малко документи и не се изисква решение на Общинския съвет, например. Във втората фаза ще бъдат разписани конкретни процедури за одобрените концепции, които са два вида – комбинирани и некомбинирани. Комбинираните включват мерки от различни сектори, като здравеопазване, култура, спорт, туризъм, и са приоритетни за финансиране.
Интегрираният териториален подход представлява подход, базиран на местните специфики, насочен към ефективното използване на потенциала на всяка територия при тесен диалог и сътрудничество между институциите. Той ще бъде прилаган в България през периода 2021-2027 г., с което се цели развитие на модел на партньорство и насърчаване на това сътрудничество. Концепцията за ИТИ представлява една или повече проектни идеи за една или няколко дейности/инвестиции, които в комбинация помежду си или с други обществени или предстоящи инвестиции на дадена територия, с общи характеристики и потенциали за развитие, служат за осъществяването на конкретна цел или приоритет от интегрирани териториални стратегии за развитие на регионите.
Интересна и полезна информация за политиките на сближаване на ЕС може да намерите в специалната страница на БТА "Европа в България: Общо бъдеще".