Независимостта на Кипър от Великобритания е провъзгласена на 16 август 1960 г.  През 1878 г. е подписано тайно споразумение между Великобритания и Османската империя, което  дава право на Великобритания да окупира Кипър в замяна на подкрепа за Османската империя срещу Русия. 
По време на Първата световна война (1914-1918) Великобритания обявява Кипър за британска колония, което е признато от Османската империя с подписването на Лозанския договор на 24 юли 1923 г., определящ съвременните граници на Турция. След Втората световна война (1939-1945) по инициатива на Великобритания започват преговори с участието на Гърция, Турция и Кипър за бъдещия статут на Кипър. На 11 февруари 1959 г. в Цюрих, Швейцария, между Гърция и Турция и на 19 февруари 1959 г. в Лондон между Великобритания, Гърция и Турция с участието на представители на гръцката и турската общност в Кипър, са подписани Цюрихско-Лондонските споразумения. Споразуменията са подкрепени с три договора - Договор за основаване, Договор за гаранциите и Договор за съюза. Те определят основата на бъдещото държавно устройство на острова. Съгласно споразуменията Великобритания запазва под своя юрисдикция двете военни бази Акротири и Декелия, а Гърция и Турция получават правото да разполагат свои военни контингенти на острова. На 16 август 1960 г. с провъзгласяването на независимостта на Кипър влиза в сила конституцията на страната. Гърция, Турция и Великобритания стават страни-гаранти за независимостта съгласно Договора за гаранциите от Цюрихско-Лондонските споразумения. 
В Служебния бюлетин на “Международна информация” на БТА е публикувано изявление на британския губернатор сър Хю Фут във връзка с предстоящото събитие:
Изявление на Хю Фут 
Никозия, 2 август 1960 г. / Ройтер/ Губернаторът на Кипър сър Хю Фут днес заяви, че в бъдеще Кипър ще процъфтява стопански, но в същото време предупреди, че островът не трябва да разчита твърде много на британска финансова помощ и военни разходи като източник на приходи. Губернаторът заяви пред представител на в. "Таймс ъв сайпръс", че е много вероятно и други страни, а не само Великобритания да окажат помощ на новата република. Сър Хю Фут заяви, че британските военни строежи на острова ще продължат усилено през идващите пет години и ще осигурят работа за хиляди кипърци и че британските войски ще изразходват в Кипър годишно 10 милиона лири стерлинги. 
***
Кипър получи независимост
Никозия, 16 август 1960 г. / Френс прес/ Една минута след полунощ, когато губернаторът на Кипър Фут съобщи, че кралицата Елизабет се отказва завинаги от всякакви юридически и владетелски права върху острова, 21 оръдейни салюта оповестиха края на 82-годишното британско господство върху остров Кипър. Хиляди кипърци, събрани пред Министерския съвет, изразиха своята радост, когато губернаторът Фут обяви републиката. Малко преди полунощ английският национален химн беше изпълнен за последен път. След няколко минути в Министерския съвет започна тържественото подписване на документите за учредяването на новата република.
За първи път в историята от 3000 години Кипър става независима република.
Докато продължаваше церемонията около подписването, народът пееше народни песни. На главните площади бяха запалени бенгалски огньове.Днес бе издаден първият официален кипърски вестник на гръцки и турски език.
***
Слово на Макариос
Никозия,  16 август 1960 г. /Франс прес/ След подписването на официалните документи архиепископ Макариос заяви: "Днешният ден има много голямо значение за Кипър. Независимостта на острова дава на кипърците не само естествено право да уреждат своите работи, но и отбелязва решителен момент в прогреса на демократическите институции и в осъществяването на международните принципи за свобода. Актът, който току що извършихме, показва до каква степен доброто функциониране на държавата зависи от искреното сътрудничество на всички договарящи страни и по-специално от взаимното зачитане на националните и духовни идеи и на традициите на гръцките и турските жители на острова. Кипърските гърци от своя страна ще положат всички усилия, за да се развие още повече уважението и сътрудничеството, и по този начин да даде възможност на конституцията да гарантира безспорно равноправие на гражданите и да се прилага правосъдие без каквато и да било дискриминация".
За ролята, която новата република Кипър се готви да играе чрез своето сътрудничество в укрепването на мира в света, архиепископ Макариос казва: "Влизайки днес в обществото на свободните държави, Кипърската република ще зачита принципите на Устава на Обединените нации и ще изпълни докрай своето морално задължение".
***
Слово на Кючюк
Никозия, 16 август 1960 г. /Франс прес/ След подписването на документите за независимостта на Кипър, вицепрезидентът на Кипър д-р Кючюк заяви: "В Кипър има сериозна криза: земеделските работници се оплакват от мизерията, а търговците и интелектуалците живеят при плачевни условия с надеждата за по-добри дни”.Говорейки от името на турската общност, д-р Кючюк добави: “Ще бъдат зачитани цюрихското и лондонското споразумения, както и правата и свободите на всяка от общностите. Ние получихме независимост, обаче тя ще просъществува само в условията на траен мир и при ред и справедливост, които ние ще създадем. Турската общност е решила да съдейства, за да се осъществи това”.
Накрая д-р Кючюк отправи апел към гърците и турците да си подадат ръка и да работят за прогреса, единството и благоденствието.
***
В бюлетина “Международна информация” пише: 
Провъзгласяването на Кипърската република 
Никозия, 16 август 1960 г. /ТАСС/ В 00 часа на 16 август салют от 21 залпа възвести раждането на Кипърската република и края на 82-годишното колониално господство на Англия в Кипър. За първи път на Кипър бе издигнато националното знаме, което представлява златен контур на острова на бял фон, обкръжен от две маслинени клончета.В зданието на парламента се състоя подписването на споразуменията за провъзгласяване на Кипърската република. Документите бяха подписани от представители на Англия, Гърция, Турция и от името на Кипърската република от президента епископ Макариос и от вицепрезидента - водача на турското малцинство в Кипър Ф. Кючук. 
***
Атина, 17 август 1960 г. /БТА/ Агенция Франс прес съобщава от Никозия, че след първото заседание на парламента, президентът на Кипърската република  архиепископ Макариос и вицепрезидентът д-р Кючюк са изпратили телеграма до генералния секретар на Обединените нации, с която искат Кипърската република да бъде приета в ООН. 
***
Първото заседание на парламента на Кипърската република
Никозия, 17 август 1960 г. /спец. кор. на ТАСС / Вчера при тържествена обстановка се състоя първото заседание на парламента на Кипърската република, на което произнесоха кратко слово представителите на гръцката и турската общини. След закриването на заседанието за първи път над сградата на съвета на министрите се развя знамето на младата република – бяло поле с контура на остров Кипър, обкръжено с маслинови клонки. Стотици кипърци приветстваха издигането на знамето.