Кулинарията няма нужда да бъде пазена, а разказвана, каза майсторът Ангел Ангелов
Той бе специален гост и част от журито на фестивала "Банатски вкусотии – традициите на моето село", който се проведе в село Асеново, община Никопол. Там заедно със своята съпруга Велислава приготви повече от 1000 порции боб по банатска рецепта с пащърнак, пушено месо и листа – вид домашна юфка. Част от боба бе сварен в казан на над 150 години, в който са готвили аргати от Пиринско.
Според майстора не лютеницата, а зелето във всичките му разновидности на приготвяне и баклата са традиционни български храни. Това, че повечето баби днес приготвят лютеница, не я прави традиционна, казва Ангелов. По думите му лютеницата навлиза в българската кухня през 40-те години на миналия век, когато се появяват бурканите с капачки.
Най-нетрадиционната храна, която е приготвял в своите съдове, е куркудена чорба, разкри Ангел Ангелов. За първи път научава рецептата, когато е поканен в село Бабово на "Ден на зелевата чорба и греяната ракия". Кметът на Бабово го кани да сготви традиционната за селото чорба от зелев сок, фиде, месо и жълтъци. "Прозвуча ми много странно, но се оказа много вкусно и стана страхотно. Когато отидох за пръв път, направихме около 150 порции, а тази година сготвихме около 7000", подчерта майсторът.
На въпроса какво му дават десетките гостувания в различни селища на страната, Ангелов отговори, че за него е по-важно усещането за съпреживяване и да се разказва историята за храната. "Аз не искам да вземам от това, което виждам, за мен е по-важно да споделяме, така се получава връзка", допълни майсторът.