С близо 40% е намалял делът на отпадналите ученици от системата на образованието, заяви министърът на образованието Галин Цоков
Около девет хиляди деца годишно трайно остават в образователната система, а за шест години техният брой е над 50 хил., посочи министърът. Той каза, че днес на заседанието на Координационното звено областни управители, Агенцията за социално подпомагане, Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" (ГРАО), и представители на други институции дадоха предложения за оптимизиране на дейностите и подобряване на работата на екипите за обхват на отпадащите деца от училище. Общо 1223 е броят на екипите за обхват, които включват представители на различни институции, които работят с определена кауза – бъдещето на нашите деца, каза министър Цоков. Общо в тези екипи са обхванати над 18 600 човека – представители на регионалните управления, Агенцията за социално подпомагане, на МВР, свързани са с други институции в зависимост от конкретните особености на местните общности, допълни министърът.
Според него е много важно значението на здравните медиатори и социалните работници, на помощниците на учителите, които тази година вече имат устойчиво финансиране в рамките на своята дейност и стават част от педагогическите екипи в детските градини и училищата. Това дава възможност да се оптимизира работата през началото на настоящата учебна година. Вече имаме уверение от МВР и дирекция ГРАО, че един месец по-рано можем да получим актуалните данни на подлежащите за задължително образование и предучилищна подготовка в детските градини, посочи министър Цоков. Той каза, че екипите на обхват ще имат по-рано информация за децата в риск от отпадане, така че превантивно, преди 15 септември да могат да посетят адресите и да говорят с родителите. Предвижда се училищата, които задържат децата в риск от отпадане, да получат по-добро финансиране, затова че качествено са осъществили определени дейности и са задържали децата в училище, каза още министърът.
Той допълни, че с приетите промени в Наредбата за финансиране на образователните институции става устойчиво финансирането на образователните медиатори, социалните работници и помощниците на учителите, защото досега те бяха финансирани през образователни проекти, международни и национални програми. Сега те вече ще се финансират от държавния бюджет и специалистите могат да бъдат спокойни, че финансирането им е подсигурено, каза още министърът на образованието.