Научно изследване, свързано с кърмата, ще бъде представено в рамките на Световната седмица на кърменето
Утре в 13:30 ч. в сградата на Банка за майчина кърма на ул. "Сава Михайлов" № 57 ще има среща на медицински специалисти. На събитието ще бъде представен научният проект "Микробиом и състав на кърмата - ключови фактори, роля и взаимовръзка с оралната и чревна микробиота при новородени деца" от гл. ас. д-р Илияна Рашева.
Проектът се осъществява по програмата „Конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания - 2022 г.", с базова организация СУ "Св. Климент Охридски", Биологически факултет, катедра "Обща и промишлена микробиология", и Националния център по обществено здраве и анализи.
Проектът включва комплексен подход в изучаването на микробиома на кърма, слюнка и фецес от новородени деца, за разкриване на взаимовръзката между тях. Заложено е изучаването на основни физикохимични показатели (белтък, лактоза, олигозахариди, мастнокиселинен профил, биологично активни вещества) както и оценка на присъстващите микробни видове. Подобно цялостно научно изследване на българската популация се прави за пръв път и получените данни могат да послужат за подобряване на здравословния статус на новородените деца в България, информират от Столичната община.
В рамките на Световната седмица на кърменето Банката за майчина кърма имаше Ден на отворените врати, в който екип от лекари и специалисти отговаряха на въпроси, свързани с кърменето и донорството на кърма.
Общинската Банка за майчина кърма в София и столичният район „Надежда" организираха и събитие в Северния парк, чиято цел е популяризиране и насърчаване на кърменето, донорството на кърма, важността на кърменето за здравето на бебето и майката.
Мотото на Седмицата на кърменето през тази година е „Кърмене и работа", което обедини екип от висококвалифицирани служители и партньори на Банка за майчина кърма да подкрепят българските майки в мисията да отгледат здрави деца.