Списание ЛИК посвети брой на Международния театрален фестивал „Варненско лято“, който през тази година се проведе за 31-ви път.
Изданието на Българската телеграфна агенция проследява развитието на театралния форум в крайморския град чрез новините, публикувани в емисиите на агенцията. В списанието са поместени откъси от публикациите през годините, като първата от тях е от 1992-ра, година преди първото му издание. На пресконференция на 27 септември тогава е обявено, че драмата на българският театър е напът да бъде преодоляна. В новината на БТА се съобщава, че с подписите си 25 директори на театри у нас одобряват устава на създадената от тях Българска асоциация за театър. Драмата, смятат директорите, е в сегашната липса на форум като национален преглед, в изолираността на театралните състави, в липсата на обмен на театрални идеи. Ето защо основната проява на асоциацията, добавят те, ще бъде организацията на ежегоден театрален фестивал в рамките на Международния фестивал „Варненско лято“, като постановките ще бъдат избирани от селекционер. 
„Театралният фестивал „Варненско лято“ се роди в първите години след промените, когато стаените енергии избухнаха и се трансформираха в множество нови инициативи. Това се случи и в други страни в Източна Европа, защото фестивалите се откриха като възможна врата към света и към свободния творчески обмен“, пише специално за ЛИК театроведът Николай Йорданов. От 1995 г. той е изпълнителен директор на Международния театрален фестивал „Варненско лято“, а от 2004 г. е директор на фондация „Виа фест“.
Списание ЛИК разказва за началото на форума през погледа на актьора Валентин Ганев и режисьорите Иван Добчев и Маргарита Младенова – едни от пионерите на „Варненско лято“. 
На първия фестивален ден през месец юли 1993 г. столичният театър „Зад канала“ гостува на варненска сцена с постановката на Борислав Чакринов по пиeсата на Георги Данаилов „Господин Балкански“, в която една от ролите е поверена на Валентин Ганев. След това почти всяка година актьорът участва с различна пиеса на фестивала. „Хубавото на „Варненско лято“ е, че успяваш да видиш и още нещо – дали гостуващ спектакъл, дали спектакъл на колеги, който по някакви причини не си могъл да видиш през сезона“, казва Ганев пред ЛИК.
През 1993 г. един от театрите, които участват с повече от едно заглавие в пилотното издание на „Варненско лято“, е Театрална работилница „Сфумато“, зад която стоят имената на режисьорите Иван Добчев и Маргарита Младенова. 
„За мен „Варненско лято“ порасна, превърна се в най-сериозния театрален фестивал в България – не просто като международно или българско участие, а и като държава в държавата – едно пространство, в което в продължение на 10 дни се събират всички високи креативни идеи, духът на театъра като човекознание, а не просто като приложено изкуство и като занаят“, казва пред ЛИК Маргарита Младенова. 
„Това беше наистина много важно – да има фестивал, който да е международен, в който да можем да се срещнем с театъра от Европа, с театъра от целия свят. Да можем да показваме на тези хора, които са пристигнали, нашия театър, нашите постижения“, допълва Иван Добчев. 
„Така се случи, че най-добрите и значими за моето развитие представления винаги са показвани и на „Варненско лято“, казва актьорът Владимир Пенев в интервю пред списание ЛИК. Неговата кариера е свързана с крайморския град, понеже след като завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 1982 г., дебютира в пиеса по Чехов в Драматичен театър – Варна, където започва да работи след дипломирането си. 
През 2022 г. юбилейното 30-о издание на театралния фестивал „Варненско лято“ е открито със спектакъла „Бащата“ от Флориан Зелер, под режисурата на Диана Добрева. Пенев влиза в образа на Андре още през 2018 г., по повод 60-годишината си. „Беше важно и във Варна да го изгледат, защото всичките ми важни представления съм ги играл там“, казва пред ЛИК актьорът. 
Статиите, интервютата и хронологията в списанието са илюстрирани със снимки от различни издания на Международния театрален фестивал „Варненско лято“, предоставени от фотоархива на БТА.