Двама режисьори гостуваха във втората вечер на международния фестивал за късометражно кино „Карантината“ във Варна, който се разполага на плажа в рибарското селище в квартал „Аспарухово“. 
Режисьорката Галина Д. Георгиева участва за втори път на форума. В нейния игрален филм „Кокичета в края на влака“ участват актьори като Ани Вълчанова, Велислав Павлов и Иван Савов. Музиката е на Мила Искърова. „С новия си филм през последните две години пътувах на много международни фестивали, но това е един от най-прекрасните, на които съм била“, каза режисьорката и изтъкна, че това се дължи както на публиката, така и на чудесния екип с млади и усмихнати момчета и момичета. За своя филм тя каза, че се опитва да мисли бъдещето с всичките му недостатъци, но и позитивни възможности. Сюжетът пренася публиката в ситуация, в която има проблем с произвеждането на електроенергия. Тя се добива от растения, но чрез токсична химическа стимулация, която причинява болести на гледачите в градините. Главната героиня е една от тях и избира да сложи край на живота си в Бюрото за асистирано самоубийство, където плаща определена сума и подкуп за целта. Непредвидени обстоятелства обаче я срещат с мъж от съпротивата и те заедно поемат по трудния път срещу властимащите. 
Гост на фестивала тази година е и Алехандро Бордиер от Люксембург с игралния си филм „Каролин на покрива“, който е неговия дебют на екрана. Той също сподели, че това е най-красивият фестивал, на който е бил, заради уникалното място на брега на морето. В неговата кратка игрална новела се разказва за отбелязването на националния празник в едно село. Плановете на кмета и местните обаче са неочаквано променени от младата Каролин, която иска да получи вниманието им, защото смята, че е незаслужено пренебрегната. 
Двамата режисьори получиха грамоти. От екипа на фестивала връчиха и ново знаме на стопаните на Рибарско селище „Карантината“, които са партньори на организаторите. 
Още един футуристичен филм бе показан в програмата на втората вечер. „Ти и другите“ от Германия изследва влиянието върху личността. Подобна бе темата и на анимацията „Пари и щастие“, копродукция на Сърбия, Словения и Словакия, която критикува консуматорското общество, липсата на личен живот и прекаления работохолизъм. 
Всяка вечер в програмата на кинофестивала „Карантината“, който продължава до 5 август, е заложена прожекция и на един експериментален филм. Канадският „На север“ показа танцов пърформанс на няколко изпълнители, които пресъздават движенията и отношенията на водни птици. 
Над 40 филма от 22 държави са включени в програмата на деветото издание на Международния кинофестивал за късометражни филми „Карантината“, което се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“ и Фонд „Култура“ на Община Варна. Форумът цели опазването на рибарското селище „Карантината“, което е едно от последните съществуващи във Варненския регион.