Изложбата "Here And There: между два бряга“ на групата "Български художници зад граница" беше открита в галерия "Мисията" към Държавния културен институт към министъра на външните работи с официална церемония от вицепремиера и министър на външните работи Мария Габриел и посланика на САЩ в България Кенет Мертен. Изложбата се организира в рамките на тазгодишния цикъл от културни събития на тема: "България-Америка: минало, настояще, бъдеще“, посветени на 120-годишнината от установяване на дипломатическите отношения между България и САЩ,  и е съвместен проект с Изпълнителна агенция за българите в чужбина.
Когато изкуството ни събира заедно, имаме по добър шанс - шанс да споделяме емоции, радости, надежди, очаквания за по-добро, каза Габриел в началото на церемонията. Каним ви да се потопите в един интересен, визуален разказ между "тук" и "там", между брега на родината и брега на новите надежди и мечти, добави тя. 
Габриел отбеляза, че изложбата включва интересни произведения, разнообразни почерци. В търсене на личностното изразяване на български творци, които са сякаш тук и там, между двата бряга на океана и благодарение на чието творчество всички ние намираме пристан, намираме свободата в изкуството. Именно изкуството е онзи много важен мост между българите, коментира външният министър. По думите ѝ чрез него се опознаваме и сближаваме, изпълваме със съдържание нашите общочовешки ценности и идеали, споделяме памет. Правим бъдещето и настоящето по добро, защото го правим заедно, посочи още Габриел. Тя благодари на всички, заети с организацията на изложбата.
Министърът припомни, че тази година се навършват 120 години дипломатически отношения между България и САЩ. Продължавайте да ни вдъхновявате да мечтаем и да дръзваме да правим света по-добър с нашето партньорство между България и САЩ, защото в негово сърце са изкуството и хората, се обърна към артистите Габриел. 
Чрез споделянето на заложбите, на артистичния ви талант от Чикаго до София, а и по целия свят, вие не само промотирате и запазвате българската култура, а правите традициите си част от културата на Америка, съдействате и за изграждането на разбиране между българите и американците, каза посланикът на САЩ в България Кенет Мертен.
Той подчерта, че по този начин артистите следват стъпките на Алеко Константинов, един от най-ранните културни посланици на България в САЩ. По думите му има причина, заради която изкуството и културата намират изражение в политиката и дипломацията. Културата е общ език, който ни помага да се разбираме един друг в дълбоки и висши ценности, които всички ние споделяме. Тя е мост между два бряга, който ни свързва в нашата обща история, отбеляза посланик Мертен.  Той подчерта, че партньорството между двете държави е по-силно от всякога, като ще продължи да се задълбочава, да се стреми към мир, просперитет, както и демократични ценности.
Връзките между нашите два народа са с дълга история, отбеляза кураторът на експозицията проф. Василен Васевски. Той благодари, че българите са приети толкова добре в своята „втора родина“ Америка и са третирани наравно с американските граждани.
Експозицията представя творби на 11 български художници, които живеят и развиват артистичния си потенциал отвъд Океана: Татяна Авджиева, Атанаска Тасарт, Станимира Радулова, Йордан Иванов, Люсиен Димитров, Василен Васевски, Мариана Калъчева, Камелия Томанова, Евгения Петрова, Иван Михов и Кирил Манасиев. В програмата на събитието със свое солово изпълнение се включи и цигуларят Благомира Липари, която от години живее и работи в САЩ.
Обединяващото звено на художниците в изложбата е групата "Български художници зад граница", създена през 2007 година с цел сътрудничество в сферата на изкуството за разпространение и запазване на българската култура в чужбина. Членовете на кръга са записали над тридесет изложби, множество участия във фестивали, конкурси и други културни прояви.
Изложбата може да бъде разгледана в галерия „Мисията“ до 8 септември 2023 г.
Дипломатическите отношения България – САЩ
Дипломатическите отношения между България и САЩ са установени на 19 септември 1903 г. На тази дата Джон Джаксън връчва акредитивните писма на княз Фердинанд като пръв държавен представител на САЩ в София.  На 24 март 1910 г. САЩ признават  независимостта на България, сочи информация на отдел „Справочна“ на БТА. 
До откриването на българска легация във Вашингтон през 1914 г. защитата на българските интереси в САЩ е поета от руските дипломатически и консулски представителства. До 1918 г. седалището на американския дипломатически представител в България е последователно в Истанбул, Атина и Букурещ. През 1918 г. САЩ откриват легация в София. 
По време на Първата световна война (1914-1918) легациите на двете страни временно преустановяват дейността си,  без да са дипломатическите отношения да са прекъсвани. По време на Втората световна война (1939-1945) дипломатическите отношения са прекъснати на 12 декември 1941 г., когато България, обвързана с Тристранния пакт, обявява война на САЩ. На 28 октомври 1944 г. е подписано примирие между България и съюзниците, което е последвано от откриване на американско  политическо представителство в София (5 декември 1944 г.) и съгласие на САЩ да приемат български  политически представител във Вашингтон. Защитник на българските интереси в САЩ остава швейцарската легация. На 15 септември 1947 г. влиза в сила мирният договор между България и съюзните държави от антихитлеристката коалиция, след което САЩ признават българското правителство и дипломатическите отношения са възстановени на 1 октомври 1947 г. на ниво легации. 
На 20 февруари 1950 г. дипломатическите отношения отново са прекъснати, поради отказа на България да оттегли нотата си, с която американският посланик Доналд Рийт Хийт е обявен за "персона нон грата". Швейцарската легация в София поема интересите на САЩ, а полската легация във Вашингтон поема интересите на България. На 24 март 1959 г. дипломатическите отношения са възстановени на ниво легации, а в началото на 1960 г. легациите в двете столици са отново открити. На 29 ноември 1966 г. дипломатическите отношения са издигнати в ранг на посолства.(Отдел "Справочна" на БТА)