- Д-р Бахчеванова, колко случая на посегателства над медицински екипи на Спешна помощ има в Русе?
- Вече на помня бройката, защото всеки месец за последните две години има нападнат екип на Центъра за спешна медицинска помощ. Най-бруталните случаи обаче са пет. Прави впечатление, че само в два от тях медиците бяха нападани от малцинствени групи в региона. Останалите нападатели са интелигентни българи. На два пъти преди две години ядосани русенци влязоха в дежурната стая на Центъра за спешна медицинска помощ и нанесоха побой на фелдшера зад пулта. В единия случай юмруци отнесе и един от шофьорите на смяна. През ноември 2011 година пък екип на Спешна помощ бе нападнат в Малко Враново, докато оказваше помощ на пострадали в катастрофа младежи, единият от които загина на място. Тогава страничното огледало на линейката бе строшено, а фелдшерката заплашена със смърт. Добре че полицаи от Сливо поле дойдоха навреме и предотвратиха кръвопролитие. Тази пролет наш екип бе малтретиран пред магазин на „СБА“ в кв.“Дружба 3“. Тогава ядосан мъж подгони фелдшерката и шофьора около реанимобила, за да ги бие. Отново точка на скандала сложи полицейски автопатрул. Последният случай бе съвсем наскоро, когато разярен съпруг на болна жена строши страничното стъкло на линейката, защото според него екипът бил закъснял.
- Има ли регистрирани закъснения на екипите при повикване на адрес?
- Никога! След получаване на сигнала линейката тръгва веднага и за броени минути е на адреса. Ако е имало закъснение, то се дължи на ненавременното подаване на сигнала от тел.112.
- Това е сериозен проблем, за който вие алармирате много отдавна. Най-после като че ли бяха предприети мерки?
- От 20 май всяко обаждане на тел.112 за пострадал в катастрофа или за човек, получил кризи, автоматично се прехвърля и на тел.150. Така дежурният на пулта приема сигнала, уточнява диагнозата и веднага праща линейка на съответния адрес. Разговорът, който едновременно се приема и от диспечерите на тел.112, обаче продължава, за да може по телефона да се дадат наставления за вземане на спешни мерки до идването на екипа.
- Страхуват ли се екипите, когато трябва да отидат на помощ в малцинствени квартали или на пиянски оргии, завършили с инциденти?
- Естествено, но в такива случаи ние винаги уведомяваме полицията и те изпращат на същия адрес патрул. Така се тушират всякакви опити за агресия срещу медиците.
- Зам.министърът на здравеопазването Мирослав Ненков лансира идеята за поставяне на паник-бутон в линейките. Вие как гледате на това?
- Поставянето на паник бутон в линейките за алармиране за помощ в полицията е несериозно. Представете си следната картина - екипът и шофьорът са слезли на адреса и домакините ги нападат. Как ще стане натискането на бутона и кой ще стори това, може би някой от нападателите ще отиде до линейката да алармира за помощ. Ето защо моето мнение е, че това предложение е несериозно. Единственото нещо, което ще стресне нападателите, е вкарването им в затвора.