Международна агенция по атомна енергия на 29 юли 1957 г. обединява държавите за мирно използване на атома
"Международната агенция за атомна енергия има за цел да установи сътрудничество между държавите за използуване атомната енергия за мирни цели и за издигане благосъстоянието на всички народи. Тя трябва да съдействува за разгръщане на научно-изследователска работа в областта на атомната енергия, за използването ѝ в практиката, за организиране взаимни посещения на учени и специалисти и за обмяна на научни и технически сведения в тази област.", пише в бюлетините на БТА.
Международната агенция по атомна енергия е учредена официално
ВАШИНГТОН, 29 юли 1957 г. /ЮП/ Международната агенция по атомната енергия днес бе официално учредена, след като президентът Айзенхауер подписа документ за участието на Съединените щати в този нов международен орган. Съединените щати са 22-та страна, която ратифицира договора, и същевременно третата „атомна сила“, която членува в тази международна агенция.
Според Устава на Международната агенция по атомна енергия три от петте "атомни сили" трябва да участват в организацията. Съветският съюз ратифицира договора за участие през месец април, а Обединеното кралство днес сутринта в 11 часа /15 часа по Гринуич/.
След церемонията при подписването президентът Айзенхауер заяви, че страните от цял свят трябва да се обединяват посредством общото използуване на атомна енергия, която трябва да бъде използувана не за разрушение, а за мирни цели.
***
СОФИЯ, 30 юли 1957 г./БТА/ От Организацията на обединените нации в Ню Йорк се съобщава, че вчера Съединените щати, Великобритания и Франция са депозирали ратификационните документи, които утвърждават участието на тези страни в Международната агенция за атомна енергия.
Според устава на агенцията, изработен на международна конференция в Ню Йорк през октомври 1956 година и подписан от представители на 80 държави, Международната агенция за атомна енергия се счита за официално учредена когато ратификационни документи бъдат депозирани най-малко от 18 страни, между които поне три от петте „атомни“ сили: Канада, Франция, Съветския съюз, Великобритания и Съединените щати. Съветският съюз ратифицира договора за участие през април т. г.
До този момент в Международната агенция за атомна енергия са се включили следните страни: Съветският съюз, Съединените щати, Великобритания, Канада, Франция, Бразилия, Австралия, Афганистан, Австрия, Белорусия, Чехословакия, Дания, Доминиканската република, Гватемала, Хондурас, Индия, Израел, Япония, Норвегия, Пакистан, Португалия, Румъния, Швеция, Швейцария, Турция и Южноафриканският съюз.
БТА проследява и работата по приемането на устава на организацията през октомври 1956 г.:
Ню Йорк, 23 октомври 1956 г./ТАСС/ Днес участвуващите в конференцията на Международната агенция за атомна енергия приеха единодушно Устава на Международната агенция. Конференцията заседава в Ню Йорк от 20 септември. В работата ѝ участваха представители на 82 страни – СССР, САЩ, Англия, Франция, УССР, БССР, Чехословакия и др. Подписването на Устава ще остане на 26 октомври. Конференцията реши уставът да влезе в сила след ратифицирането му от 18 страни – СССР, САЩ, Англия, Франция, Канада и др. Седалището на агенцията ще бъде във Виена.
Международната агенция за атомна енергия има за цел да установи сътрудничество между държавите за използуване атомната енергия за мирни цели и за издигане благосъстоянието на всички народи. Тя трябва да съдействува за разгръщане на научно-изследователска работа в областта на атомната енергия, за използването ѝ в практиката, за организиране взаимни посещения на учени и специалисти и за обмяна на научни и технически сведения в тази област.
Поради маневрите на западните държави в конференцията не можаха да участват представители на редица страни, като например на Китайската народна република, което не може да не нанесе вреди на нейната работа.