Мотиви на котленски килими и български шевици украсяват фасадите на сгради в Котел. Това съобщиха от пресцентъра на общината, които финансират проекта за артистичните стенописи. По него се работи вече втора година, а работата е възложена на Станислав Трифонов- Nasimo, изпълнението е поверено на художника Светлозар Янков–Sve, специализирал се в реализирането на подобен вид обекти.
Идеята е на кмета Коста Каранашев, като целта е да превърне Котел в първия град в България с цялостна външна градска концепция, показваща българската шевица и най-известният занаят в региона - килимарството. Котленските стенописи, все повече се възприемат като важна част от градската среда, не само като туристическа атракция, но и като галериен артефакт, посочват от общината.
Проектът ще остане отворен за предложения и през следващите години. Тогава, в произведение на изкуството със сигурност ще се превърнат още 10-12 фасади, за които местната администрация вече има разрешение от собствениците. На една от тях ще бъде изобразен и образът на патрона на Котел – Георги Раковски, но за реализирането на намерението, ще се обяви кампания за набиране на средства по време на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим.
Паралелно с това Община Котел кандидатства за безвъзмездна финансова помощ по проект: „Повишаване на атрактивността и съхраняване на природните и културно-исторически наследства на територията на община Котел".  По него до 2025 г. са предвидени още 105 кв. м., които ще бъдат изрисувани с мотиви от котленски килими и български шевици.