Пиер дьо Ронсар е българският принос в европейската цивилизация, казва проф. Пламен Павлов
В нея са поставени много въпроси, а те категорично водят до болярски род от Видинското царство, който по една или друга причина попада във Франция и така се създава родът Ронсар, каза в началото на събитието проф. Павлов.
"Срещата" на автора д-р Стойков с поета Пиер дьо Ронсар (1524 -1585) става случайно. Като иконограф, той изследва църквите във Франция и в една от тях открива данни за него. Проуча огромен материал, но се оказа, че се базира на недостоверна методология.
Започнах да търся възможните ключове за произхода на Ронсар, разказа за процеса на проучване авторът на книгата д-р Александър Стойков. Изследването му надхвърля първоначалните очаквания, защото успява да локализира конкретна средновековна крепост, която към този момент е единствената, отговаряща на всички критерии от описанията в текстовете на французина за неговия произход. Тя се намира на 10 км южно от сръбския град Ражан.
Пиер дьо Ронсар наистина има български корени - това е съвършено ясно от документи, категоричен бе проф. Павлов при представянето на книгата във Видин. Тя не е предназначена за 500-ата годишнина от рождението на една от най-големите фигури във френската и европейската култура, но Слава Богу, че я има, защото в България нямаше да се знае нищо по тази тема, допълни още той.