Асоциацията за антропология, етнология и фолклористика „Онгъл” осъществява от 1989 г. научни изследвания за българския народ в контекста на етнокултурните, верските, езиковите, социално-икономическите процеси у нас и на Балканите от древността до наши дни, каза пред БТА секретарят й Константин Рангочев по време на проучване в самоковското село Радуил. 
Асоциацията ежегодно реализира теренни проучвания в селата от района. "Община Самоков заделя средства за проучванията и за наша радост вече сме обходили почти целия район, но проектите продължават да се развиват и правим открития дори и сега, когато си мислим, че вече всичко е публикувано, описано и видяно, но не е така”, посочи още Рангочев.
Тази година проучванията са насочени към долината на река Марица – село Радуил. Откриваме една много интересна и нетрадиционна именна система, един неизследван пласт в нашата култура. Опитваме се да разберем каква е била писмената култура на българите в едно друго време, защото отношението към книгата и размерът на библиотеката са много показателни, посочи Рангочев. 
Той каза, че църквата в село Радуил е една от най-богатите по отношение на книжно богатство и показва отношение към българската фолклорна религиозност. 
Обобщените резултати от проучванията през лятото ще бъдат представени по време на есенните научни четения на асоциация "Онгъл" в Самоков. Очакват се представители на научните среди от България, както и от съседните балкански държави, каза още Константин Рангочев.