С финансиране от Министерството на културата започва археологическото лято в Античния керамичен център край Павликени
Проектът на Историческия музей в Павликени е сред одобрените за финансиране от Министерството на културата по програма за предоставяне на целева финансова подкрепа за теренни археологически проучвания и теренна консервация през 2023 г.
Античният керамичен център край Павликени за първи път получава финансиране за проекта „Античен керамичен център край Павликени (сектор Запад) – почистване, геодезия и геофизично проучване “ на стойност 14 880 лв. Според Елена Чанакчиварова-Христова, директор на Исторически музей в Павликени, Античният керамичен център е единствения обект от такъв вид не само в България, но и в Югоизточна Европа. Той е разположен на площ от приблизително 9900 кв. м., а първите археологически проучвания са правени през 70-те години от Богдан Султов.
Проучени са над 50 пещи за изпичане на битова и строителна керамика в трите сектора на обекта. Керамичната продукция в античността е задоволявала нуждите на местното население и на съседните римски градове- Никополис ад Иструм, Нове, в селищата в провинциите Долна Мизия, Тракия и Дакия и Кримския полуостров. Обектът притежава висок културно-туристически потенциал. Централният му сектор е експониран и социализиран. Това е единственият обект в България, на който могат да бъдат видени експонирани на място пещи от II-III век.
През настоящата година се предвижда разчистване, възстановяване на план-квадратната мрежа от геодезист и недеструктивно геофизично издирване с цел да се установи наличието на археологически структури, които в следващите години да бъдат проучени. Д-р Ева Димитрова, асистент в катедра „Археология” във Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий” ще ръководи проучванията , като е предвидено участие на ученици от СУ „Бачо Киро“ в Павликени.