Под прага на бедност са били 16,2 на сто от жителите на област Търговище през 2022 г.
Според изследването относителният дял на жените, живеещи в риск от бедност в област Търговище е по-голям с 9,4 процентни пункта спрямо относителния дял на мъжете, съответно 20,7 на сто и 11,3 на сто. В сравнение с предходната година размерът на линията на бедност в област Търговище нараства с 9,2 процента, а относителният дял на бедното население намалява с 2,2 процентни пункта, посочи Боян Бончев от отдел "Статистически изследвания".
Системата за социална защита има съществено значение за редуциране на бедността. Данните за 2022 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери (обезщетения, социални и семейни помощи и добавки), равнището на бедност се повишава от 16,2 на сто до 37 процента, или с 20,8 процентни пункта. Съответно при изключване на пенсиите и останалите социални трансфери равнището на бедност нараства до 49,2 процента, или с 33 процентни пункта.
По отношение на материалните и социалните лишения на домакинствата статистиката показва, че най-голям брой жители на област Търговище изпитват ограничения, свързани с почивката извън дома (49,2 на сто), възможностите да посрещнат неочаквани разходи (за неотложен ремонт на жилището или колата, подмяна на пералня или хладилник, внезапно заболяване и др.) със собствени средства (47,4 процента), както и по отношение на подмяната на остаряла мебелировка (47,6 процента). Успоредно с това 12,6 на сто изпитват ограничения при отоплението на жилището си, 14,8 на сто не могат да си позволят потребление на месо, пиле или риба (или вегетарианския им еквивалент) всеки втори ден, а 27,6 процента от членовете на домакинствата изпитват затруднения при плащането навреме на разходите, свързани с жилището.
До 2020 г. за оценка на материалните лишения на домакинствата се използват девет въпроса, свързани с потреблението на конкретни стоки и услуги. От 2021 г. се включва нов показател за тежки материални и социални лишения, който показва липсата на необходими и желани предмети за водене на достоен живот. Изчислява се като дял на лицата от населението, които не могат да си позволят 7 от 13 показателя - 6 на индивидуално ниво и 7 на ниво домакинство, обясняват специалистите.