Основните теми в днешното заседание на Общинския съвет бяха във фокуса на вчерашната пресконференция на общинските съветници от СДС.
Най-коментирано беше искането за увеличаването на капитала на „Общински пазари“ заради недостиг на средства за изграждането на плувния комплекс в Парка на младежта. Това е предизвикало и най-много дискусии в постоянните комисии, които разглеждат докладните преди всяка сесия. /Мнението на Елеонора Николова и Станимир Станчев вижте в преноса на материала от 1 страница/.
Съветникът Деян Недков ще направи две предложения, свързани с докладните за продажба на движимо имущество от Летище Русе и продажба на старата тролейбусна контактна мрежа. За летището той ще иска материалът да бъде оттеглен и вместо да се продават - още повече за 27 000 лева, вещите да се отдават под наем. Сред тях има цистерни, да се дават под наем. Само една от цистерните струва 27 000, заяви Недков. Той настоява и за по-висока цена на медта от старата контактна мрежа на тролейбусите. В предложението за изваждането й на търг е посочена начална цена от 3,78 лева за килограм, а пазарната цена в момента е 12-19 лева на килограм, твърди съветникът и настоява наддаването да тръгва от 10 лева.
На прицел беше взет и буферният паркинг за тежкотоварни камиони в Русе, тъй като според СДС има въпроси относно неговата изрядност и финансовите интереси на общината.
Само за два месеца паркингът е генерирал приходи от 500 000 лева, които обаче не отиват в общинския бюджет. В него ще постъпват по 600 000 лева годишно от дружеството, което стопанисва съоръжението. Според сините съветници общината е трябвало да го изгради сама и да реализира приходи.
Имало е интерес от русенски фирми да направят паркинга, но те са били отблъснати с неприемливи финансови изисквания. Не знам дали фирмата на Таки е най-подходящата за нашия град. Но тези пари не остават в града, каза Елеонора Николова и поиска сделката да бъде проверена.
Търгът за изграждането на паркинга беше спечелен от специално създадената фирма „Тир Паркинг Русе“, в която финансистът Емил Хърсев придоби мажоритарния дял в края на януари.
Съветниците виждат проблем и при предложението за отдаване под наем на помещенията на „Хепи“ и Арт-кафето, тъй като не е ясно как са калкулирани допълнителните суми за издръжка на Доходното здание и подкрепа на спортни и културни събития, които са включени като задължителни условия за бъдещите наематели. Става дума за 150 000 лева за мястото на „Хепи“ и 100 000 лева за Арт-кафето, които да се платят в рамките на 18 месеца, и годишно да се дават съответно по 30 000 лева и 10 000 лева за спорт и култура. Това е отделно от месечната наемна цена. На комисията по законност това не е било подкрепено и ще се поиска да остане само наемната цена без допълнителните условия. Идентична позиция в понеделник разпространи и групата на ГЕРБ.
Трупането на дългове и начинът, по който се харчат общинските пари, води към дългова спирала и следващият кмет ще бъде принуден да вдигне данъците, обобщи Станимир Станчев.