До юни 2024 г. община Пловдив ще има модернизирани системи за паркиране и управление на обществения транспорт. Това стана известно по време на пресконференция, на която фирмата изпълнител – Tixi (Тикси), представи проекта за модернизация, надграждане и управление на системите.
Целият процес – заплащането на паркиране, закупуването на карти и билети и контролът, ще бъде дигитализиран.
Фирмата е на пазара от 2007 г., работи върху системи за градска мобилност и е осъществила проекти в седем общини, посочи изпълнителният ѝ директор Николай Недялков. Договорът с Община Пловдив, който е на стойност 9.5 млн. лева, включва доставка, адаптиране, монтиране и въвеждане в експлоатация на необходимото техническо оборудване и системи. В Пловдив за първи път компанията ще интегрира двете си разработени системи – за паркиране и за управление на градския транспорт.
Началото на септември тази година трябва да заработи базовата система за паркиране, а до шест месеца  ще бъдат въведени клиентските приложения за заплащане. Приложението за паркиране ще дава информация за най-близкото място за паркиране, каква е цената, възможностите за абонамент и къде има зарядна станция за електрически автомобили. През него ще може да се заплати с банкова карта или с предварително заредени средства. Недялков посочи, че сега съществуващите възможности за заплащане ще продължат да функционират. 
Системата за управление на градския транспорт ще е същата като в София. Ще може да се заплаща с банкова карта и ще има информация за разписанието на всеки автобус в реално време. Съживяваме "мъртвец", който струва 20 млн. лв., коментира кметът Здравко Димитров. По думите му почти нищо няма да се използва от досегашната система, която бе въведена през 2016 г. и така и не заработи. След модернизация и надграждане ще се използва единствено информационната система по спирките.
По думите на заместник-кмета по транспорт Тодор Чонов ще се наложат промени в наредбата за издаване на превозни документи. При всички положения цената на еднократния билет ще е по-висока, за да се стимулира използването на дигиталните устройства, посочи Чонов. Той обясни, че договорите с превозвачите за пакети линии са създали трудност на Общината да осъществява фиктивен контрол. Когато има неизпълнение по някоя линия, трябва да се развали договор за всички в пакета, каза заместник-кметът.
Към момента е констатирано, че 41 автобуса в Пловдив са с неработещи климатици. За всеки един санкцията за фирмата превозвач е 300 лева.