Центърът за развитие на устойчиви общности представи проекта "Партньорство за устойчиво приобщаване на бежанци"
Програмата е започнала през 2022 година и се очаква да продължи до септември 2023 г. В резултат на проведени интервюта са избрани 15 участници, от които осем жени и седем мъже от Афганистан, Украйна, Сирия, Йемен, Иран и Кувейт. Програмата е била в три модула, които са се провели през месец март и май с участието на 12 преподаватели.
По думите на ръководителя на проекта "Партньорство за устойчиво приобщаване на бежанци" Диана Георгиева освен теория, имаше и доста практическа работа насочена към изграждане на самата структура. Основната идея е представителите на бежанците да знаят към коя институция и при какъв проблем могат да се обърнат.
Обучението се е провело в три модула, обясни Георгиева. Първият е запознал бежанците със законодателната рамка в България, касаеща бежанците, неправителствените организации работещи с бежанците и други. Вторият модул е засегнал ефективната комуникация в социалните мрежи, политическия процес в България и политическите практики. Участниците са се запознали с устройството на местните власти в страната. Последният модул е бил насочен към психологическата подкрепа на бежанците. Всички обучения са се провели на английски и руски език.
В пресконференцията взеха участие и част от бежанците, участвали в програмата. "Всеки от нас е намерил нещо полезно за себе си от обучението", каза Тамара от Украйна и допълни, че това е било добра възможност да научат общите и различни проблеми при бежанците от различни държави. Тя обясни, че работата на по-голямата част от тях е свързана с бежанците, по този начин могат да запознаят и тях с наученото.
Проектът се изпълнява с финансовата подкрепа, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство в рамките на фонд "Активни граждани", обясниха от организацията.