Шествие в защита на Боянското блато и обособяването му като общественодостъпен екологичен парк беше организирано в София. Исканията на гражданите са Боянското блато да бъде регистрирано като воден обект и чрез това да се запази създалата се екосистема. Шествието е организирано от Граждански инициативен комитет, а отправната му точка беше Басейнова дирекция "Дунавски район", след което протестът премина през центъра на столицата и стигна до сградата на Столичната община. По време на шествието имаше полицейско присъствие, а движението беше отклонено. 
Протестиращите държаха плакати и брошури за различни застрашени видове птици, които живеят около Боянското блато. 
По думите на създателя на фейсбук групата "Да спасим Боянското блато" и един от организаторите на протеста Веселин Тончев причината за днешното шествие е, че блатото не съществува като воден обект в устройствения план на София, а като земя за застрояване.
Вече две години Басейнова дирекция не може да установи, че това блато е там, каза пред БТА Тончев и допълни, че от една страна при самото започване на процедурата, е казано, че това без съмнение е воден обект, като дори са определени неговите граници, но от друга страна от една година насам чакат заповед, с която да се обяви законно за воден обект.
Това би дало старта на неговата по-нататъшна защита, посочи още Тончев. По думите му това е екосистема, в която има над 100 вида защитени птици. Също така има много важна роля за квартала, от гледна точка на защита от наводнения, тъй като Боянското блато събира води от планината и от дъждовете, предпазвайки от наводнение съседните квартали, обясни той. 
Водихме тежки битки миналата седмица, когато буквално застанахме на пътя на багерите, за да осуетим незаконните опити за унищожение на тази екосистема, заяви един от участниците в протеста - Александър Колев. Той допълни, че днес е присъствал на среща със заместник-министъра на околната среда и водите Николай Сиджимов, който е поел сериозни ангажименти за това блатото да бъде обособено като водна зона. Колев каза, че зам.-министърът ще им помогне да започнат цялата процедура със Столичната община, с която да бъде променен статутът на блатото. По този начин ще може да го превърнем в един екологичен парк, допълни той.