В Плевен от днес започва седмото издание на Международния фестивал за маримба и ударни инструменти. Концертът за откриването ще започне в 20:30 часа в парка на Регионалния исторически музей, но с променена от предварително обявената програма, съобщи за БТА Августина Серафимова от екипа, който провежда фестивала.
Със свои изпълнения ще участват  Перкусионен ансамбъл "Акцент" от Националното училище по изкуствата (НУИ) "Панайот Пипков" – Плевен, млади перкусионисти от НУИ "Проф. Веселин Стоянов" – Русе, Габриел Мишо и Жауен Рудолф – участници от предходни издания на фестивала, както и Николай Иванов и Василена Серафимова – лектори в майсторските класове, които ще участват в концертите от фестивала на 6 и 7 юли.
Фестивалът ще продължи до 9 юли, като всеки ден ще се провеждат майсторските класове по утвърден график от лекторите Жан-Батист Льоклер, Паскал Шумахер, Ирена Манолова и Томаш Голински, Владимир Петров, Николай Иванов и Василена Серафимова. За тях са записани ученици от България, Франция, Швейцария, Австрия, Полша и други.
В концертните вечери плевенчани ще могат да се насладят на изпълненията на Паскал Шумахер – инструменталист и композитор от Люксембург, дуо маримби "Люсид" в състав Ирена Манолова и Томаш Голински от Австрия, Влади Петров Бенд в състав Владимир Петров – барабани, Радослав Славчев – бас китара, Димитър Льолев – саксофон и Александър Васев – клавишни, дуо маримба и пиано Николай Иванов и Христея Маркова, както и UnTraditional Trio, в което Василена Серафимова е заедно с гъдуларката Христина Белева и пианиста Димитър Горчаков. Всички концерти, с изключение на първия за откриването тази вечер, ще се проведат в зала "Божко Шойков" на НУИ "Панайот Пипков".
Тазгодишното издание на Международния фестивал за маримба и ударни инструменти се провежда под патронажа на кмета на община Плевен Георг Спартански, част е от културния календар на града и за първи път е с подкрепата на посолството на Австрия у нас.
Международният фестивал за маримба и ударни инструменти е създаден през 2009 г. Той е единствен по рода си в България и на Балканите, който дава възможност за взаимодействие и съвместна работа на представители от различни изпълнителски школи, популяризира класическата музика пред широка публика, стимулира развитието на талантливи млади инструменталисти от училищата по изкуствата в България и десетки ученици и студенти от различни страни.