В Плевен започва Международният фестивал за маримба и ударни инструменти
Със свои изпълнения ще участват Перкусионен ансамбъл "Акцент" от Националното училище по изкуствата (НУИ) "Панайот Пипков" – Плевен, млади перкусионисти от НУИ "Проф. Веселин Стоянов" – Русе, Габриел Мишо и Жауен Рудолф – участници от предходни издания на фестивала, както и Николай Иванов и Василена Серафимова – лектори в майсторските класове, които ще участват в концертите от фестивала на 6 и 7 юли.
Фестивалът ще продължи до 9 юли, като всеки ден ще се провеждат майсторските класове по утвърден график от лекторите Жан-Батист Льоклер, Паскал Шумахер, Ирена Манолова и Томаш Голински, Владимир Петров, Николай Иванов и Василена Серафимова. За тях са записани ученици от България, Франция, Швейцария, Австрия, Полша и други.
В концертните вечери плевенчани ще могат да се насладят на изпълненията на Паскал Шумахер – инструменталист и композитор от Люксембург, дуо маримби "Люсид" в състав Ирена Манолова и Томаш Голински от Австрия, Влади Петров Бенд в състав Владимир Петров – барабани, Радослав Славчев – бас китара, Димитър Льолев – саксофон и Александър Васев – клавишни, дуо маримба и пиано Николай Иванов и Христея Маркова, както и UnTraditional Trio, в което Василена Серафимова е заедно с гъдуларката Христина Белева и пианиста Димитър Горчаков. Всички концерти, с изключение на първия за откриването тази вечер, ще се проведат в зала "Божко Шойков" на НУИ "Панайот Пипков".
Тазгодишното издание на Международния фестивал за маримба и ударни инструменти се провежда под патронажа на кмета на община Плевен Георг Спартански, част е от културния календар на града и за първи път е с подкрепата на посолството на Австрия у нас.
Международният фестивал за маримба и ударни инструменти е създаден през 2009 г. Той е единствен по рода си в България и на Балканите, който дава възможност за взаимодействие и съвместна работа на представители от различни изпълнителски школи, популяризира класическата музика пред широка публика, стимулира развитието на талантливи млади инструменталисти от училищата по изкуствата в България и десетки ученици и студенти от различни страни.