Участници от 25 държави очаква Международният летен семинар по български език и култура във Великотърновския университет, съобщиха от висшето училище.
В програмата на 46-ото издание на семинара са предвидени практически обучения по български език в трите нива по Общоевропейската езикова рамка. Часовете включват фонетични, граматически и лексикални упражнения, както и специализирани семинари. Те са разделени за начинаещи – на английски език, История и култура на България, Култура и изкуство на България и за напреднали – на български език, Българското изобразително изкуство, Съвременен български език, Български фолклор, Съвременно българско кино.  
Традиционно остават вечерите, посветени на българската литература, на българската национална кухня, на интернационалната кухня и на българския фолклор. Поради високия интерес през годините от страна на участниците и тази година те ще имат възможност да изучават популярни български песни и народни танци.
В рамките на културната програма ще бъдат представени два съвременни български филма - „Страх“ на режисьора Ивайло Христов – той е българското предложение за Оскар за най-добър международен филм за 2021 година, и „Чичо Коледа“ на режисьора Ивайло Пенчев, който спечели Награда на публиката на „Златна роза“ във Варна през 2021 година.  
Предвидени са екскурзии около Велико Търново, село Орешак и Троянския манастир, както и до историческите и културни забележителности край Казанлък и отдих на българското черноморие.
Международният летен семинар по български език и култура ще се състои от 10-и до 30-и юли, в него участват семинаристи от 25 държави и три континента – Европа, Африка и Азия. Най-много участници- по  осем, са от Япония и Полша. От Индия, Гърция и Унгария – се включват по петима. По четирима са участниците от Румъния, Италия и Франция, Китай, Германия, Сърбия. От Чехия, Словакия, Турция и Украйна – по двама.  Най-младият участник е Кирил Манчовски от Япония на 17 години (баща му е българин), а най-възрастният е Уолтър Елиът от Англия на 72 години, който е един от най-редовните участници в семинара. Повечето от гостите на семинара са студенти, докторанти, учители и преводачи, както и хора, интересуващи се от българския език, култура и фолклор.