Опазването на мощите на св. Иван Рилски Чудотворец в Търново е пример за липса на предателство по българските земи, според митрополит Григорий
Днес за пети път от катедралния храм „Рождество Богородично“ във Велико Търново десетки миряни поеха по пътя, по който преди 554 години монаси и свещенослужители са пренесли мощите на българския закрилник св. Иван Рилски по обратния път от Търново към Рилския манастир.
Поклонници с икони, кръстове и хоругва с лика на светеца тръгнаха от катедралния храм „Рождество Богородично”. Те ще извървят 700 километра, подобно на монасите през 1469 година, пренесли мощите към Рилската света обител. Архиерейската литургия днес беше отслужена от Великотърновския митрополит Григорий.
Чудодейните мощи са донесени в Търново през 1195 година, само 10 години след обявяването на въстанието на Асеневци. Колко са били далновидни владетелите, знаели са, че така ще се пази центърът на България и символът на българската държава, посочи той. Мощите пребивават в Търново до 1469 година. На пръв поглед обстоятелствата за преместването им от Търново са необясними, коментира пред БТА митрополит Григорий, но показват колко силно българите са пазили вярата си и не са допуснали, мощите да бъдат разкрити от службите на падишаха и уточни, че повече от век светите мощи са били старателно прикрити от отоманската власт - годините от 1393 до 1469.
„Ето ти пример за липса на предателство, ето ти пример за вяра, българщина и градене на общество“, подчерта митрополит Григорий. Другата голяма мистерия, според него е, че когато търновските пазители на мощите разбират, че Рилският манастир е отново в състояние да ги прибере, влизат във връзка с майката на падишаха, която е помюсюлманчена християнка, която се застъпва пред своя син със своеобразна майчина дипломация, така не само походът бива позволен, но султанът разпорежда и охрана по този дълъг път.
Днес участниците в похода поеха към хълма „Трапезица“, а после към църквите в Асенова махала „Св. Димитър” и „Св. св. Петър и Павел”, каквато е програмата през първия ден. На 2 юли сутринта те ще присъстват на света литургия в храм „Успение Богородично”, където ще бъде осветена иконата на св. Филотея, единствената във Велико Търново, дарена от Евгени Коев.
Инициативата за поклонението датира от 1999 година и е на Светия Синод на Българската православна църква, припомни Паскал Пиперков, който е ръководител на групата, която ще премине по поклонническия маршрут. Тогава през юни е направено всенародно поклонение, което е било с автомобили и от Велико Търново до Рилския манастир в продължение на две седмици е била пренесена плащеница, свързана с култа към Свети Иван Рилски Чудотворец.
От 2009 година, в катедралния храм в старата столица се пази частица от мощите на светеца, а през 2019 година е първият пешеходен поход по установения маршрут.