„Среща с розите” е първата инициатива на новосъздадения Българско-китайски медиен център. Инициативата включва провеждането на конкурс между участници от България и Китай за фотографски и видеоматериали на тема „Историята на розите”. Това разказват от Съюза на българските журналисти (СБЖ) след подписването на меморандум между СБЖ и Общокитайската асоциация на журналистите (ОКАЖ), с който е учреден Българско-китайският медиен център.
Седалището на центъра ще е в Международният дом на журналистите (МДЖ) край Варна, но церемонията по учредяването му бе в софийската централа на СБЖ. Събитието уважиха Дун Сяодзюн – посланик на КНР в София, и новоназначеният български посланик в Пекин – Андрей Техов. За подписването на меморандума у нас пристигна делегация на ОКАЖ с ръководител Тян Юхун – изпълнителен секретар на ОКАЖ, Юен Дзижун – зам.-ръководител на международния отдел на вестник „Женмин жибао” („Народен всекидневник”), Джоу Хундзюн – изпълнителен зам.-директор на агенция Синхуа, Ся Фанлейн – ръководител на българската секция в радио „Китай“ за чужбина към Китайската медийна група, Су Жунцай – зам.-главен редактор на медийната група „Шенжен“, Уан Лин – ръководител на европейския отдел в департамент „Международно сътрудничество” в ОКАЖ.
„Стартирането на сътрудничеството между Китай и Централна и Източна Европа през 2012 г. отвори нова страница в приятелството и сътрудничеството между Китай и България и другите страни от ЦИЕ”, се казва във видео приветствие от посланика и специален представител на КНР по въпросите на сътрудничеството между Китай и страните от Централна и Източна Европа – Дзян Ю.  Тя изтъкна българския принос в този процес, като подчерта положителната роля на медийния обмен и партньорство за насърчаване на взаимното разбирателство и приятелство между нашите народи. „ОКАЖ и СБЖ поддържаха тясно и приятелско сътрудничество помежду си през годините. Така, днешното откриване на Българско-китайския медиен център е заслужен резултат”, посочва Дзян Ю. „Щастлива съм да съобщя за проведените срещи и обмен между официалните говорители на външните министерства на нашите страни, и за осъществени посещения на журналисти от Централна и Източна Европа в Китай. През 2023 г. от февруари до юни, с подкрепата на китайското МВнР, 10 журналисти от 9 страни на ЦИЕ, една от които е България, бяха първите участници в дейността на пресцентъра Китай-ЦИЕ. Гостуващите журналисти направиха задълбочени интервюта в Китай. ОКАЖ също успешно организира в град Цанджоу кръгла маса за сътрудничеството между Китай и ЦИЕ”, казва още тя. Дзян Ю изразява увереност, че журналистите ще превърнат новооткрития Българско-китайски медиен център в полезна платформа за обмен и сътрудничество, за допринасяне към взаимното разбирателство и приятелство между нашите два народа.
По време на подписването на меморандума, Дун Сяодзюн каза, че медийният обмен играе важна роля в развитието на българо-китайското сътрудничество и приятелство, в разбирането ни един за друг. Посланикът припомни, че тази година се навършват 10 години от старта на инициативата „Един пояс, един път”. Механизмът на сътрудничеството между Китай и страните от ЦИЕ навлиза във второто си десетилетие, а догодина ще бъде отбелязана 75-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Китай.  Посланикът даде висока оценка и на откриването на българско-китайския медиен център, който ще предостави нови възможности за обмен и сътрудничество, ще се превърне във важна платформа за обмен на информация и познания за общото развитие. 
Тян Юхун приветства всички участници в събитието и подчерта, че инициативата за българско-китайски медиен център „се радва на силната подкрепа" от страна на механизма за сътрудничество между Китай и държавите от ЦИЕ и от страна на китайското посолство в София. Изпълнителният секретар на ОКАЖ  припомни, че от 40 години се развиват успешно сътрудничество и искрени приятелски отношения между ОКАЖ и СБЖ. Той отбеляза още, че СБЖ е един от главните основатели на платформата за медийно сътрудничество между Китай и ЦИЕ, а създаването на българско-китайски медиен център поставя началото и на официален механизъм за разгръщането на това сътрудничество, за още по-активен журналистически обмен. Гостът подчерта, че чрез центъра ОКАЖ и СБЖ ще работят съвместно за провеждане на медийни семинари, изложби, обучения, ще подобряват комуникацията между журналистите, ще привличат към такова сътрудничество и други колеги от ЦИЕ.
Председателят на СБЖ Снежана Тодорова подчерта, че за СБЖ е чест да посрещне делегацията на ОКАЖ за подписване на меморандума за създаване на българско-китайски медиен център в МДЖ-Варна. Припомняйки 40-годишното успешно сътрудничество между двете организации, тя сподели и личните си впечатления на свидетел как двустранните връзки с всяка изминала година са се развивали по възходяща линия и никога не са прекъсвали. „Обсъжданията и размяната на мнения в София и Варна, както и инициативите, предвидени в меморандума за създаването на българско-китайския медиен център в МДЖ-Варна, са надеждна основа за бъдещо успешно развитие на сътрудничеството между журналистическите организации. Ще се активизира обменът между медии и журналисти, предвижда се разширяване на двустранните и многостранните изяви, организиране на журналистически семинари, обучения, изложби. Журналистиката е призвана да служи на обществото и изразявам своята убеденост, че високите резултати на нашата бъдеща дейност ще са в интерес на народите на България и КНР”, каза още Снежана Тодорова.
/ДД