Близо 100 творци участваха в 21-вото издание на “Пловдив чете”
Тази година броят на участниците във фестивала достигна почти 100, като сред тях са издателства, чуждестранни и български писатели и творци, каза в интервю за БТА координаторът на форума Гергана Георгиева. Според нея програмата със събития е обширна и поради тази причина от издателство “Жанет 45”, главен организатор на събитието, обмислят възможността за по-малък формат, в по-широк времеви диапазон, за провеждане на "Пловдив чете".
Следва цялото интервю:
- Тази година беше 21-во издание на фестивала “Пловдив чете”, какво е различното в сравнение с предходните години?
- Това е труден въпрос, защото, нещата хем си приличат, хем и не си приличат всяка година. Може би много добре ни се получиха изложбите по време на “Пловдив чете”, като всички бяха свързани с литературна и социална тематика. Една от тях беше посветена на финландската писателка Туве Янсон, а друга - на Джеймс Джойс. Освен това, имахме и две други изложби с по-социален характер, които отново съчетават литература и изобразително изкуство. Едната се казва “Пробуждане между редовете” и е организирана от фондация “Emprove”, която работи с жени, пострадали от насилие. Организационно и като позициониране на фестивала, изложбите бяха страхотни, като започнаха от 10 юни и продължават до 30.
- Голям ли е интересът към фестивала? Имате ли наблюдения в сравнение с предишни години?
- Събитията са толкова много, че личното ми наблюдение е частично, но съм била, може би, на 70 процента от тях и смятам, че имаше много добре посещавани събития от различни хора. Тази година фестивалът е със седмица по-късно и това, което ми направи впечатление, е че там, където организираме “Алея на книгата”, на площад Централен, беше много горещо. Дори посетителите и участниците в книжното изложение казаха, че е ужасно и че им е много трудно да се задържат там дълго време. И затова е добре да се помисли за друго време или място за провеждане на събитията. Искам да обърна внимание, че макар и в тази горещина, имахме един хубав кът, който беше на сянка под дърветата, където имахме програма, насочена към детска аудитория.
- Какво включва детската програма?
- Почти цялата детска програма се провеждаше в литературния ни кът. А неговата програма умишлено беше изведена извън основната, за да може, когато от детска градина или училище искат да погледнат нещо конкретно, да се ориентират по-лесно къде и какво се случва. Гостуваха ни писателките Петя Кокудева, Иванка Могилска, Мария Цикалова и Нели Маргаритова. Освен това имахме работилници за рисуване, за създаване на приказки, както и една традиция от Япония, чрез която показваме, как приказки оживяват в Камишибай театър.
- Колко участници се включиха в Пловдив чете тази година?
- Не съм броила, но в първоначалната програмата, участниците бяха почти 100. Като организатори ние си даваме сметка, че може би е време да се помисли за по-малък формат, в по-широк времеви диапазон, защото събитията са много.
- Трудна ли е организацията и координацията на събитие с подобни мащаби?
- Признавам, че не е толкова трудно. Ние имаме дългогодишни партньори, с които работим заедно. По-голямата трудност е свързана с намирането на подходящо място за всяко събитие, защото то има свой характер и трябва да се вземе предвид. Това изисква една огромна комуникация, защото първоначално идеята на “Пловдив чете”, за разлика от много други фестивали, е хората да отидат на места, които обикновено не посещават.
- Кое според вас е най-ценното качество на фестивала?
- Може би, най-ценното е, че в последните години имаме една разширяваща се общност от млади хора, които идват и помагат - включват се като доброволци, като гости на събитията. Надяваме се, че чрез фестивала стигаме до по-малките, защото те имат нужда от досег с книгата.
- Сред участниците в “Пловдив чете” има и не толкова познати на широката аудитория имена. Имате ли наблюдения дали след включването им в фестивала, те се реализират по-добре? Стават ли по-разпознаваеми?
- Аз няма как да кажа, но се надявам - имаме няколко рубрики, където публикуваме материали за гостуващите автори. В допълнение, за някои от събитията ще има и кратки видеа от самите срещи. Също така имаме страхотни снимки от фотографите ни, които снимат целият фестивал. Тоест абсолютно всичко събитие е документирано и снимано. Виждам, че хората се радват на снимките и ги споделят.
"Пловдив чете" 2023 е част от културния календар на Община Пловдив и се осъществява с подкрепата на Община Пловдив и партньори – национални и регионални медии, културни институции, университети, училища, читалища, НПО, галерии, частни компании, хотели и заведения за обществено хранене. Организатор на фестивала е фондация „Изкуство без граници" с домакинството на издателство „Жанет 45".