Творчеството на проф. Боян Биолчев е във фокуса на книгата „Енигмата на откривателството“
Освен нея, на събитието се очаква да присъстват още самият проф. Биолчев, както и литературният критик Георги Цанков.
„Тази книга съдържа анализи, казано най-банално, или това е моята трактовка на неговите разкази, новели, романи, детски творби и сценарии. Разглеждам го като белетрист, с преподавателската му дейност аз не се занимавам“, разказа Чернокожева. Тя посочи, че се приема като облагодетелстван писател, защото за „Енигмата на откривателството“ е получила пълна свобода и подкрепа от проф. Биолчев.
„Срещнах в едно от интервютата му негово изказване, че писателят е един и същ от самото начало до последната си творба. И това при Боян Биолчев наистина е така. От първия разказ „Войната свършва днес“, публикуван през 1971 г., до последната си творба от 2020 г. – сборника с разкази „Ако можеха да ни чуят“, Боян Биолчев е един и същ в таланта си. А това е един необятен талант“, разказа авторката.
Идеята за книгата се е появила през 2020 г., когато Росица Чернокожева публикува текст по повод „Ако можеха да ни чуят“. „Боян Биолчев го видя, хареса го. Срещнахме се. Аз не бях чела всичките му творби, признавам си го. Но той ми даде някои книги, всички други аз си ги набавих. И разтлах всички книги на леглото, разгърнах ги и нямах търпение да ги изгълтам. Но това са 28 книги. Иска се търпение, иска се дисциплина, иска се вникване“, посочи тя.
Авторката коментира, че в своето творчество Боян Биолчев прави откривателство. „Когато човек чете неговите творби се получава нещо много невероятно. Аз съм го сравнила метафорично с проглеждането на едно дете, когато то започва да фиксира предметите и вече може да осмисля околния свят. Това прави Боян Биолчев с цялото си творчество. Като че ли една пелена, една мъгла се разнася пред очите ни и нещата добиват друго измерение“, каза още тя.
Росица Чернокожева допълни, че проф. Боян Биолчев е майстор на късия разказ, като една от отличителните му черти е мярата. „Той е много лаконичен и в ежедневието си, и в белетристиката си. И това е нещо, което те кара да цениш всяка негова дума“, посочи авторката.