Образователни организации в Разград успешно реализираха проект по „Еразъм +“
С богато оформена презентация ръководителят на проекта „STEAM-Powered Education” Айтен Кязимова направи анализ на постигнатите резултати по време на реализацията на дейностите, осъществени с финансовата подкрепа на Европейската комисия и Центъра за развитие на човешките ресурси. В изложението и снимковия материал присъстващите уловиха най-значимите моменти от работните посещения по проекта и практическата им стойност. Тя припомни, че партньорите по проекта на двете разградски образователни организации бяха училищата „Pamukoren Ortaokulu“ от Турция и училището „Branko Radicevic“ от сръбския град Буяновац. В рамките на 18-месечния му период се осъществиха дейности чрез съвременните образователни подходи в обучението STEAM/STEM, които включваха наука, технологии, инженерство, изкуство и математика.
Кязимова сподели, че партньорите по проекта са дали висока оценка за домакинството на Разград на международната среща по проекта, която се проведе в края на март. В рамките на едноседмичната мобилност „Ready or not, here I come Math” в лудогорския град, учениците от трите държави изработваха релефни карти на страните си, макети на катапулт и геометрични фигури и изчисляваха обема им. Децата направиха също сувенири с епоксидна смола и къщички за птички.
През септември миналата година ученици и учители от Разград посетиха съседна Турция, където се проведе първата мобилност по проекта в областта на роботиката. Последваха две виртуални мобилности - „Оur world is a machine” и „Art in everywhere”, с домакини партньорските училища в Турция и Сърбия, като основните теми бяха в областите инженерни технологии и изкуство. Изпълнението на проекта приключи със среща в Буяновац, Сърбия, в края на април, където момичетата и момчетата работиха по дейности в областта на природните науки. Работата по проекта допринесе не само за споделяне на опит за ползите от прилагането на STEAM/STEM подхода в обучението, но и подобри комуникационните умения на английски език на участниците. Не по-малко значимо е, че бяха създадени приятелства и всички деца се чувстваха като част от европейското семейство, коментира Кязимова.
Тя бе подготвила и специални плакети за хора от екипа и институции, с благодарност за подкрепата и съдействието при реализация на проекта. Плакет с благодарност за отразяването на резултатите по проекта беше връчен и на кореспондента на БТА в Разград.
Образователната институция „Каанланд“ е кандидатствала и очаква одобрение на нов проект по програма „Еразъм +“ на тема екология, каза Кязимова. Тя сподели още, че една нейна поредна мечта се е превърнала в реалност – учредила е вече фондация „От мечта до реалност“. С екип от търсачи на мечти фондацията ще работи за сбъдване на мечтите на малки и големи. Основната цел ще бъде съдействие на обществото и държавата за осъществяване на образователната, културната и социална политика, и подпомагане на уязвими и маргинализирани групи и слоеве на населението, както и насърчаване на инициативността и активността сред подрастващите и младите хора.