Няма нищо по-хубаво в тези турбулентни времена от изкуството, което ни прави щастливи да имаме надежда в по-добро бъдеще. Това каза при откриването на Международния музикален фестивал „Варненско лято“ неговият артистичен директор Марио Хосен и изрази увереност, че хармонията ни дава сила в ежедневието да продължаваме да гледаме с оптимизъм напред. Той изтъкна, че публиката ще присъства на вълнуващи концерти, отговарящи на престижа и името на най-стария фестивал у нас.
„Все повече стават гостите от пет континента, които специално идват във Варна, за да се насладят на хубавата музика и да се запознаят с уникалните забележителности и гостоприемството на местните хора“, добави директорът. Той подчерта, че публиката, заедно с композитора и интерпретатора са трите фактора, които правят магията на сцената. Тази магия при нас я има, каза още Марио Хосен.  
Този форум е диамант във фестивалната корона на Варна, сподели директорката на Театрално-музикалния продуцентски център Даниела Димова, която бе домакин на откриването. Тя отбеляза, че местната администрация се грижи ежегодно за растежа на форума, а неговият артистичен директор Марио Хосен развива модулите и благодарение на него фестивалът се е разраснал с два месеца, като осигурява културен продукт през целия туристически сезон от началото на лятото до есента, когато предстои прекрасната барокова програма. 
Фестивалът превръща Варна в привлекателно място за ценители и туристи, каза градоначалникът Иван Портних. Той подчерта, че форумът ще отбележи скоро стогодишен юбилей благодарение на всички съпричастни към неговото развитие. Кметът спомена и приноса на Марио Хосен и Даниела Димова за надграждане на програмата. 
Музикалният фестивал „Варненско лято“ получи поздравителен адрес от министъра на културата Кръстю Кръстев, който смята, че събитието преобразява града в столица на класическата музика. Той припомня как пред сто години емблематични личности като Панчо Владигеров и Добри Христов поставят началото на първите в страната Народни музикални тържества, прераснали във „Варненско лято“, който в следващите години се утвърждава, развива се и става най-големият международен фестивал в България. 
Началото на тазгодишното издание даде Симфоничният оркестър на Варненската държавна опера с диригент Иван Кожухаров и солист тромпетиста Ромен Лельо, който изпълни Концерт от арменския композитор Александър Арутюнян. Произведението е написано за първия тромпетист на Арменската филхармония Золак Вартасарян, който е бил приятел на автора. Той обаче не го изпълнява, защото загива във Втората световна война, което кара Арутюнян да спре работа по творбата. Впоследствие я завършва и неин първи интерпретатор е Айказ Месаян. Запис на произведението е правил Тимофей Докшицер, който популяризира концерта. Композиторът е роден през 1920 г. в Ереван, учи след Втората световна война в Москва. До 1990 г. е ръководител на Арменската филхармония, преподава композиция в Ереванската консерватория. 
На откриването на „Варненско лято“ бе изпълнена и Четвъртата симфония на Пьотр Илич Чайковски, посветена на неговата най-добра приятелка Надежда фон Мек. Тя е завършена през 1878 г. и премиерата е под диригентството на Николай Рубинщайн. 
Международният музикален фестивал „Варненско лято“ е член на Европейската фестивална асоциация и на Българската фестивална асоциация. БТА е медиен партньор на събитието.