Няма никаква непосредствена опасност за територията и гражданите на България, които се намират на нашата територия. При необходимост има готовност за евакуация на български граждани и дипломатически служители от Русия. Това обявиха премиерът акад. Николай Денков и вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел в Министерския съвет след свиканото днес от министър-председателя съвещание във връзка със ситуацията в Русия. 
В него участваха също министрите на отбраната и на вътрешните работи Тодор Тагарев и Калин Стоянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, председателят на Държавната агенция „Национална сигурност“ Пламен Тончев, председателят на Държавната агенция "Разузнаване" Антоан Гечев и директорът на службата „Военно разузнаване“ бригаден генерал Венелин Венев.
Разузнавателните служби на нашите партньори в ЕС и НАТО подават и обменят информация, посочи премиерът в отговор на въпрос с кои партньори са в контакт българските власти. Външният министър Габриел добави, че от Министерството на външните работи (МВнР) следят с повишено внимание ситуацията в Русия и също са в непрекъснат контакт с партньорите ни, както и с посолството на страната ни в Москва.
Премиерът посочи, че на съвещанието е обсъдено какви рискове има за българските граждани, които се намират в Русия, и как би могло да им се помогне, ако „ситуацията излезе от сравнително спокойния, до момента, период“. До момента няма заявления от желаещи да напуснат страната, каза Мария Габриел и отбеляза, че МВнР вече предупреди българските граждани да избягват пътувания заради военното напрежение в Русия. Тя посочи, че при нужда от съдействие българските граждани могат да се обръщат към посолството на България в Москва и в генералното консулство в Санкт Петербург.
Българските власти следят ситуацията в Русия, съобщиха по-рано днес за БТА от МВнР. Случващото се в Русия коментираха и държавният глава Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова, както и политически лидери.
Обстановката в Русия е динамична, информацията е оскъдна. Трябва да знаем истинските причини за това, което става - дали целта на Пригожин е свалянето на Путин, или старите негови разправии с Министерството на отбраната и борбата за превъзходство на фронта, коментира пред журналисти президентът Румен Радев преди началото на форума "Вахау" в Австрия, където беше на посещение. Според него ставащото в Русия ще се отрази определено на динамиката на конфликта в Украйна. Това, по думите му, вече не е просто вътрешнополитически проблем, защото са въвлечени и потенциални военни действия на територията на Русия. Реакцията на България трябва да бъде укрепване на отбранителния ѝ капацитет в рамките на НАТО, каза Радев.
Ако се наложи, България трябва да вземе в спешен порядък мерки да изтегли българите оттам - тези, които пожелаят, каза вицепрезидентът Илияна Йотова пред журналисти. Ситуацията е изключително тревожна. Не можем да предвидим още как ще се отрази това на България и какъв ще бъде развоят на събитията оттук нататък, твърде рано е да се правят прогнози, каза още Йотова.
Попитана дали е необходимо свикване на Консултативния съвет за национална сигурност във връзка със случващото се в Русия, Илияна Йотова каза, че това е преценка на държавния глава. "Винаги, когато е било необходимо, КСНС е заседавал", добави тя.
Във всички случаи това е гражданска война, метеж. Това е изключително опасно, коментира по-рано днес във Велико Търново лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов ситуацията в Русия. Той призова МВР и службите да действат професионално, а МВнР и Министерството на отбраната да следят ситуацията.
През последната година всички прогнози за бърза победа на Путин се оказаха неверни, а от днес е очевидно, че и оценките за неговата непоклатима власт са погрешни, написа във Фейсбук съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков. Според него рано или късно режимът на Путин ще се срути, а неговите агенти и бизнес партньори в България ще трябва да се преориентират бързо. „Междувременно нашата задача трябва да е да си подредим къщата с истинска реформа, да сме в близък контакт със съюзниците ни от ЕС и едновременно с това да се грижим за стабилността в Балканския регион“, отбелязва още Кирил Петков в публикацията.