На Еньовден стотици се събраха на фестивал на народната носия край Ямбол
Фестивалът се провежда за седма година. Входът му е свободен, но с едно условие - посетителите да са облечени в народни носии. Провеждат се различни конкурси - за автентична народна носия, за най-млад и за най-възрастен участник. Акцент в празника са характерните народни ритуали за Еньовден.
"С тези празници си поливаме коренчето българското, което трябва да бъде винаги свежо, особено и с днешния празник Еньовден - да бъде благодатно за хората. Хората, които се наричат българи, да имат възможността да се гордеят със своите празници, със своето отношение към българщината", каза за БТА етнологът и фолклорист проф. д-р Николай Ников, който е част от журито.
В рамките на фестивала се провежда и изложението на традиционни гозби от региона "Селски мол - шарена трапеза". Кулинарни кътове на над 20 села от община Тунджа изкушават посетителите с домашни баници, погачи, катми, сирене. Щандове на биопроизводители припомнят традиционните български вкусове – мед, биволско кисело мляко, плодове, зеленчуци.
Организатори на "Модата се мени, фолклорът остава" са община Тунджа, кметството и читалището в с. Генерал Инзово. На празника присъства и заместник-председателят на Народното събрание Кристиан Вигенин. Той също замени традиционния за парламента костюм според задължителния дрескод.
"Както са казали мъдрите хора – грижете се за вашите корени, за да може тези корени да се грижат за вас. Надявам се, че това което усещате днес, ще го запазите в бъдещето, и то ще ви връща към онази здрава основа, на която всеки един българин трябва да е стъпил, за да успява в живота", каза Вигенин при откриването.
"Този празник е времето, в което да се срещнем и общуваме с приятели. Той е времето пак да облечем великолепните народни носии, а душите ни да се изпълнят с обич към родното и с усещане за принадлежност", каза кметът на община Тунджа Георги Георгиев.