От Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите (СВВП) искат основата за изчисление на пенсиите им да бъде променена – от процент от социална пенсия за старост на процент от линията на бедност.
В момента военноинвалидите и военнопострадалите с процент намалена работоспособност от 50 до 71 получават 284 лева на месец, тези с процент до 90  - 345 лева, а с над 90 – 370 лева, обяви председателят на Съюза Петър Велчев на пресконференция в БТА. Искането им ще бъде изпратено до министър-председателя, министъра на финансите и Народното събрание. Към 31 март тази година военноинвалидите у нас са 3590, а военнопострадалите – 1913 души. 
Социалната пенсия за старост от 1 юли тази година ще стане 276,64 лв. Линията на бедност е 504 лева. 
Пенсията за военна инвалидност в момента се определя в процент от социалната пенсия за старост. За редници и сержанти- с над 90 на сто намалена работоспособност - 150 на сто от социалната пенсия за старост, с намалена работоспособност от 71 до 90 на сто - 140 на сто от социалната пенсия за старост, с намалена работоспособност от 50 до 70,99 на сто - 115 на сто от социалната пенсия за старост. За офицери- с над 90 на сто намалена работоспособност - 160 на сто от социалната пенсия за старост, с намалена работоспособност от 71 до 90 на сто - 150 на сто от социалната пенсия за старост, с намалена работоспособност от 50 до 70,99 на сто - 120 на сто от социалната пенсия за старост. 
Има и втори случай на определяне на пенсията-  когато хората са били осигурени за всички осигурителни социални рискове или само за трудова злополука или професионална болест преди постъпването им на наборна служба или на служба в запаса, размерът на пенсията за военна инвалидност се определя както при пенсията за трудова злополука или професионална болест, ако това е по-благоприятно за тях. В този случай при определяне размера на пенсията, оказват влияние годините осигурителен стаж и дохода, върху които са правени осигурителни вноски.
Проблем за военноинвалидите е, че при решенията на ТЕЛК за инвалидност невинаги се вписва процент военноинвалидност. Това лишава пострадалите от правото да бъдат вписани в регистъра на Министерството на отбраната и не могат да се възползват от правата си по Закона за военноинвалидите, обясни Велчев. Все още рецептите не се издават по електронен път, а на хартия. Не се подновява и подобрява и списъкът с лекарства, които се предписват. 
Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите (СВВП) ще отбележи 33 години от възстановяването на организацията и 110 години от учредяването на първото дружество „Военноинвалид“ София.