Иновациите са желан резултат, но нека не подхождаме наивно, когато говорим за тях, каза ректорът на Икономическия университет във Варна
“Когато говорим за предприемачески екосистеми, е добре да запомним, че трябват конкретни действия. Често, когато говорим за предприемачеството, на първо място поставяме конкурентното начало и новите идеи. Внушава ни се, че трябва да сме устойчиви и да се сражаваме, за да успеем. Така било в реалния свят, но той често е място за извинения. Когато приемаме света враждебно, винаги ще намираме хора, срещу които да се сражаваме. Но и когато търсим партньори, винаги ще има с кого "да танцуваме". По-добре да танцуваме, отколкото да се сражаваме", каза той.
По думите му бизнесът трябва да се стреми към симбиоза в рамките на всяка екосистема както и между самите екосистеми, защото само така може да се генерира стойност като градивна част от бизнес модела на екосистемата.
"Съществува наивно преклонение пред иновациите, креативността и предприемачеството. Много от известните изобретатели са правили хиляди опити, за да достигнат до едно откритие. Много от тези открития са чиста случайност. Това че иновацията е факт, не означава, че точно това са очаквали нейните създатели. Считам, че иновациите са желан резултат, но не бива да подхождаме наивно, когато говорим за тях. Безспорно е, че иновационните долини като тази във Варна ни дават много възможности, но важното послание тук е, че има неща, които можем, които искаме и които трябва да направим", посочи още ректорът на Икономически университет – Варна.