Приключват дейностите по реализацията на проекта за компостираща и сепарираща инсталации в Разград
От името на ръководството на община Разград Добрин Добрев благодари на кметовете на останалите шест общини в областта, на ръководителя на проекта и екипа му, на контрагентите и партньорите за стоицизма, проявен от тях, за да може като добри приятели в изпълнение на общата цел да се доведе проектът към успешен край.
Началникът на отдел „Опазване на околната среда” в местната управа и ръководител на проекта Недим Тахиров представи извършените до момента дейности и очакваните резултати от инвестицията. Той припомни, че проектът се реализира по Оперативна програма „Околна среда“ и е на обща стойност над 13 млн. лева. Той се изпълнява от Регионалното сдружение за управление на отпадъците за регион Разград, в което участват и седемте общини в областта.
„Основните цели са да бъдат намалени количествата на депонирания отпадък на регионалното депо за неопасни отпадъци, което се намира непосредствено след новоизградената площадка, също и да се създаде възможност за третиране на биоразградимите отпадъци чрез тяхното сепариране и компостиране“, обясни Тахиров.
Той добави, че по-голямата част от дейностите вече са извършени, проведени са обществени поръчки и сключени договори. Изградени са предвидените сгради и съоръжения, доставени са апаратура и оборудване. Готови са площадките за компостиране и за сепариране, складовете за компост и за сепарирани отпадъци. Изградена е площадка за подситова фракция, пречиствателно съоръжение, контролно-пропускателен пункт с автомобилна везна, площадка за измиване. Закупени са 118 контейнера за разделно събиране на отпадъци, специализирани автомобили за транспортиране на разделно събрани отпадъци.
В отговор на въпрос от участниците в събитието Недим Тахиров уточни, че към момента постъпващите годишно в депото отпадъци от седемте общини са между 45 000 и 51 000 тона – битови, зелени, строителни и производствени. Капацитетът на новите инсталации позволява преработване годишно на 31 000 тона битов отпадък и 6 000 тона зелен отпадък, което означава 50 процента намаляване на депонираните битови отпадъци, допълни ръководителят на проекта.
Интересна и полезна информация за политиките на сближаване на ЕС може да намерите в може да намерите в специалната страница на БТА "Европа в България: Общо бъдеще".