Обща изложба „Тухлата/2023“ е подредена във варненския културен център „Ре Бонкърс“. Тя е част от програмата на 34-ото издание на фестивала „Процес - Пространство“ и е резултат от акция в национален мащаб, провела се през месеците март и април тази година, съобщи за БТА кураторът на събитието Христина Бобокова.
На 150 предварително селектирани автори от цялата страна, организаторите са изпратили по една работна тухла с молба да бъде художествено преобразувана. От тях 118 изпълниха задачата, което е наистина висок процент и аз не го очаквах, призна Бобокова и добави, че всички са изпратили много интересни неща, сред които има обекти с трансформирани тухли, инсталации, видео материали, текстове с послания, живописни и графични творби. 
Инициативата има и скрито послание, тъй като е препратка към акция от 1993 г., организирана от създателя на фестивала „Процес - Пространство“ изкуствоведа Димитър Грозданов, съобщи още Бобокова. В неговата идея тухлата е метафора на „първия камък“ в изграждането на нов музей за съвременно изкуство в България. „30 години по-късно ние още нямаме такъв музей или поне не какъвто заслужава всяка европейска държава. Неговата роля би била да представя колекция съвременно родно изкуство, както и селектирани чужди автори“, коментира Бобокова. 
Бихме се радвали този проект най-после да се случи и затова решихме да зададем на нашите артисти въпроса имат ли нужда от такъв музей, както и дали чакат институциите да се задействат или е по-добре сами да инициират нещо, изложи идеите на акцията кураторът. По думите й акцията „Тухлата/2023“ е повдигнала отново въпроса за нуждата от подобно място. „Започна едно шушукане около това дали някой се е захванал да прави музея, къде ще бъде той и вече се създаде вълна от интерес“, сподели Бобокова и допълни, че е удовлетворена от този резултат, защото смята, че България има нужда от музей за съвременно изкуство и с участието си в инициативата всички артисти декларират своето желание това наистина да се случи. 
По думите й изпратените творби са много интересни, защото са своеобразни творчески портрети на авторите си. „С други куратори коментирахме, че можеш, без да гледаш имената, да разпознаеш авторите в изложбата, освен това тяхното участие е свързано с посланието на проекта, не е просто трансформация на една тухла“, коментира още тя. 
Организаторите имат амбиция изложбата да бъде пътуваща и да стигне и до други точки на страната, защото представя много творци, които биха желали работите им да стигнат до по-широка публика. 
В „РеБонкърс“ във Варна експозицията „Тухлата/2023“ ще остане до 3 юли, като ще има официално откриване на 23 юни като съпътстващо събитие от календара на форума „Август в изкуството“.